Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-12-18

Komentarzy

Wall Street z przesłaniem dla Fed

Poniedziałek odznaczył się silną przeceną na rynkach akcji oraz słabszymi odczytami z amerykańskiej gospodarki. Utrudni to realizację scenariusza „jastrzębiego zaskoczenia” podczas jutrzejszego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jeśli ktoś liczył na taki obrót wydarzeń.

Wszystkie najważniejsze indeksy w USA spadły wczoraj ponad 2 proc. osiągając najniższy poziom w tym roku. Połowa spółek na amerykańskiej giełdzie potaniała już od szczytów ponad 20 proc., ¾ jest spadła o ponad 10 proc. Na ten moment jest to najgorszy grudzień na Wall Street od 90 lat. W tym środowisku rynek walutowy zachowuje się bardzo stabilnie. Indeks dolara utrzymuje się w rejonie ostatnich maksimów, ale waluta USA osłabiła się wczoraj. W relacji do euro pozostaje przy 1,14. Złoty lekko wzmocniony po wczorajszej sesji, zaczyna słabnąć we wtorek rano. Póki co nadal nie zakładamy jego silniejszej przeceny, jednak sytuacja na rynkach jest dość nerwowa. Nie można wykluczyć żadnych scenariuszy.

W grudniu odnotowano dalsze pogorszenie kondycji sektora nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Indeks sentymentu Stowarzyszenia Amerykańskich Deweloperów NAHB (National Association of Home Builders) spadł wyraźnie, drugi miesiąc z rzędu, wskazując na nadchodzące problemy sektora. Wyniósł w grudniu 56 pkt wobec 60 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu do 61 pkt. To najgorszy odczyt maja 2015 r. Przed rokiem wskaźnik miał wartość 74 pkt – najwyższą od 1999 r. Słaby wynik także, jeśli chodzi o kondycję sektora przemysłowego w okolicach Nowego Jorku (NY Empire State). Wartość 10,9 pkt to nie tylko rezultat wyraźnie niższy od oczekiwań (20,0 pkt), ale i najniższy od 1,5 roku. Dane sugerują, że J. Powell, dysponując analizami zespołu analityków Fed i własnymi mógł wcześniej dostrzec negatywne zmiany, jakie zaszły w amerykańskiej gospodarce późną jesienią dość radykalnie zmieniając opinię dotyczącą obecnego poziomu stóp (w październiku twierdził, że są daleko, a w listopadzie niewiele poniżej poziomu równowagi). Jeśli jutro stopy procentowe wzrosną, spodziewamy się ultra łagodnego komunikatu. Podwyżka nie jest jednak przesądzona. Tym bardziej w sytuacji silnych spadków na Wall Street.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót