Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-12-11

Komentarzy

Problemy May i Macrona osłabiają EUR

Podczas rozmowy telefonicznej wicepremiera Chin Liu He oraz sekretarza skarbu USA S. Mnuchina uzgodniły harmonogram negocjacji handlowych obu krajów. Trwają zatem rozmowy będące efektem ustaleń liderów na szczycie G-20, pomimo aresztowania w Kanadzie, na wniosek USA, wice szefowej firmy Huawei. Podtrzymanie dialogu jest dobrze przyjmowane przez rynki. Na dzisiejszej sesji giełda w Szanghaju zahamowała spadki, a juan lekko zyskał na wartości w relacji do mocnego na świecie dolara. W Europie przecena spółek do poziomów rocznych minimów. Negatywnie wyróżniają się parkiety we Frankfurcie i Paryżu. Polski WIG20 wciąż wyraźnie wyżej niż w połowie listopada. Nastroje na rynkach są wciąż nie najlepsze. Wczoraj sentyment psuły informacje z Wielkiej Brytanii.

Premier T. May wycofała wniosek w sprawie głosowania nad przyjęciem umowy brexitu w obawie przed druzgocącą porażką w Izbie Gmin. Na decyzję negatywnie zareagował brytyjski funt (jest najtańszy od 15 miesięcy, do złotego od września), ponieważ zwiększa ona niepewność związaną z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oraz opcję brexitu bez umowy. Otwiera jednak furtkę do powtórzenia referendum lub negocjacji ostatniej szansy z Brukselą (wcześniej Komisja Europejska wykluczyła taką możliwość). Odłożenie wniosku to poważne problemy szefowej gabinetu na Downing Street 10. Lider opozycyjnej Partii Pracy J. Corbyn stwierdził, że kraj nie ma aktualnie „funkcjonującego rządu”.

Choć rynek do minimum zmniejszył oczekiwania na podwyżki stóp Fed w 2019 r., dolar pozostaje mocny. To sygnał ostrzegawczy dla scenariusza jego osłabienia przed końcem roku. Pozycje spekulantów na rzecz waluty USA nadal rosną. Euro, choć w średnim terminie powinno fundamentalnie wykazywać przewagę nad dolarem (oczekiwane zmniejszenie płynności w EUR, zwiększenie w USD) na razie pozostaje osłabione. Negatywnie na wspólną walutę wpływają niepokoje społeczne we Francji. Ciąży też sytuacja wokół brexitu. Na czwartek zwołany został szczyt Unii Europejskiej, który ma ułatwić T. May przekonanie deputowanych do obecnej umowy lub przygotować kraje na „twarde” wyjście Wysp z Wspólnoty. Termin opuszczenia Unii przez W. Brytanię to niezmiennie 29 marca.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót