Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-12-04

Komentarzy

Chiny gotowe na ustępstwa

Rynki pozostają w fazie euforii wywołanej „zawieszeniem broni” między Stanami Zjednoczonymi i Chinami w toczonej od roku wojnie celnej. Chińska waluta umocniła się wczoraj do najwyższego poziomu od 2 miesięcy, giełdy wyraźnie wzrosły. Powoli dowiadujemy się też o szczegółach rozmów. Jak się okazuje, zgodnie przypuszczeniami, strona chińska poszła na spore ustępstwa. Zadeklarowano m.in. gotowość obniżenia ceł na amerykańskie auta, które obecnie wynoszą 40 proc. Zgodzono się pracować nad kwestią transferu technologii oraz kursu walutowego (USA zarzucają Pekinowi manipulowanie juanem). Chiny kupią amerykańską soję, której wraz z wyczerpywaniem się zapasów z Am. Płd. (kolejne zbiory w Argentynie w lutym), nie miałyby skąd pozyskać. W zamian USA zaniecha podwyższenia ceł ogłoszonych w ostatniej transzy z 10 proc. do 25 proc. Już to, samo w sobie pokazuje, kto bardziej traci na trwającym konflikcie. I komu bardziej zależy na porozumieniu. Najbliższe 3 miesiące to czas względnego spokoju, jeśli chodzi o ten istotny dla rynków finansowych i światowej gospodarki czynnik ryzyka. Wątpimy jednak, by sobotnie spotkanie prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa na dobre zakończyło rywalizację wielkich mocarstw. Z pewnością będziemy świadkami jeszcze niejednej odsłony tej konfrontacji w przyszłości.

Złe wieści z polskiego przemysłu. Według firmy Markit badającej nastroje menadżerów logistyki, kondycja firm z sektora wytwórczości w Polsce pogorszyła się w listopadzie. Mierzący sentyment indeks PMI spadł poniżej bariery 50 pkt oddzielającej wzrost od spadku (49,5 pkt). Stało się to po raz pierwszy od 4 lat. Konsensus rynkowy zakładał, że wskaźnik zdoła utrzymać się powyżej tej granicy. Badania Markit nie są tak miarodajne i wiarygodne, jak w przypadku dojrzałych gospodarek kapitalistycznych. Oceny ankieterów są zazwyczaj dużo bardziej wyważone, oscylując częściej wokół poziomu 50 pkt i nie wchodzą praktycznie w obszary ekstremalnego optymizmu. Nie zmienia to faktu, że polska gospodarka jest w fazie spowalniania aktywności. Dynamika PKB przez kolejne 3-4 kwartały powinna jednak wciąż utrzymywać się powyżej solidnych 4 proc.

Na amerykańskim rynku długu pojawiają się natomiast groźne dla gospodarki symptomy. Po raz pierwszy od 2007 r. różnica rentowności papierów o dwu i pięcioletnim terminie zapadalności spadły poniżej zera (odwrócenie krzywej). W przeszłości z opóźnieniem kilku kwartałów taka sytuacja zapowiadała nadejście recesji. Spadek rentowności obligacji z krótkiego końca to pokłosie ostatniej zmiany retoryki szefa Fed J. Powella, który stwierdził, że stopy procentowe są blisko poziomu neutralnego.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót