Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-12-03

Komentarzy

Przełom na szczycie G-20. Risk on!

USA i Chiny porozumiały się w kwestii powstrzymania wojny handlowej. Na spotkaniu prezydentów D. Trumpa i Xi Jinpinga przy okazji szczytu państw G-20 ustalono, że przez okres 90 dni żadne z państw nie zaostrzy działań protekcjonistycznych. Oznacza to, że zapowiedziane wcześniej podwyższenie amerykańskich taryf (obejmujących 200 mld USD towarów) z 10 proc. do 25 proc. z początkiem 2019 r. zostanie wstrzymane na 3 miesiące. Chiny zadeklarowały natychmiastowe zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych (chodzi głowie o soję), energii, dóbr przemysłowych oraz innych towarów, poinformował Departament Stanu. Obaj liderzy zgodzili się, by rozpocząć rozmowy nad strukturalnymi zmianami w wymianie handlowej między oboma krajami ze szczególnym uwzględnieniem kwestii transferu technologii, ochrony własności intelektualnej, usunięcia barier pozataryfowych oraz bezpieczeństwa w sieci.

Uważamy, że relatywnie krótki okres wyznaczony na negocjacje umowy handlowej to znak, że chiński prezydent najpewniej już teraz przystał na wiele postulatów Amerykanów. Porozumienie to silny sygnał do wzrostu apetytu na ryzyko na rynkach finansowych. Wpisywałoby się to w lansowany przez nas od dłuższego czasu scenariusz słabszej postawy dolara, wzrostu notowań euro, złotego, a także ogółem walut emering markets pod koniec tego i na początku przyszłego roku.

Prawdziwe zaskoczenie w danych z polskiej gospodarki. Inflacja CPI spadła w listopadzie, wg wstępnych szacunków, do najniższego poziomu od blisko 2 lat (1,2 proc. r/r). W październiku wyniosła 1,8 proc., a za ubiegły miesiąca ekonomiści szacowali spadek do 1,6 proc. Odczyt zmniejsza do minimum szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP w przyszłym roku. Nadchodzące miesiące nie będą okresem znaczącego wzrostu dynamiki cen, ponieważ na stacjach benzynowych nie ujawniła się jeszcze w pełni ostatnia przecena ropy naftowej. W ujęciu bazowym co najmniej do końca roku CPI pozostanie natomiast poniżej 1 proc.

Bez zaskoczeń, jeśli chodzi o główny odczyt dynamiki PKB za III kw. (5,1 proc. r/r, 5,7% r/r sezonowo wyrównany). Dane ujawniły korzystną strukturę wzrostu gospodarczego w Polsce. Wreszcie ruszyły bowiem inwestycje, które zwiększyły się w okresie lipiec-wrzesień o 9,9 proc. r/r. Konsumpcja prywatna pozostała nadal głównym motorem napędowym wzrostu (4,5 proc.). Eksport zwiększył się o 4,9 proc., zaś import o 6,9 proc. Saldo obrotów z zagranicą odjęło 0,9 pp. dynamiki PKB. Spożycie prywatne odpowiadało za 2,7 pp., inwestycja wypracowały 1,7 pp., zapasy 1,0 pp. Za resztę odpowiadało spożycie publiczne. Polska w III kw. pozostawała w szczycie ekspansji z dynamiką PKB najwyższą w Unii Europejskiej. W nadchodzących kilku kwartałach tempo wzrostu będzie wolniejsze, ale co najmniej przez kolejne 2-3 utrzyma się powyżej poziomu 4,0 proc.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót