Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-27

Komentarzy

Draghi się asekuruje, Trump twardo ws. ceł

Podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) M. Draghi potwierdził, że dane napływające z gospodarki regionu są w ostatnim czasie rozczarowujące. Powtórzył jednak, iż jest to w większości spowodowane czynnikami o charakterze przejściowym. Zaznaczył, że także w światowej gospodarce pęd wzrostu aktywności ekonomicznej osłabł. Włoch stwierdził, że „na obecną chwilę” w grudniu EBC zakończy proces skupowania (netto) aktywów (QE). Rynek odnotował w szczególności ten cytowany zwrot, jako zastrzegający, iż w razie nieprzewidzianych zdarzeń, nie można wykluczyć wznowienia QE. Nadal, zdaniem prezesa EBC, potrzebny jest znaczący impuls ze strony ekspansywnej polityki pieniężnej, do której obecnie powinien zostać dodany element w postaci luźniejszej polityki fiskalnej.

Prezydent USA D. Trump stwierdził w wywiadzie dla Wall Street Journal, że jest mało realne, by wstrzymał podwyżkę ceł z 10 do 25 proc. na towary o wartości 200 mld dol. sprowadzane z Chin od 1 stycznia 2019 r. Liczy, iż podczas zaplanowanego na weekend spotkania z prezydentem Xi Jinpingiem uzyska ustępstwa z jego strony. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, taryfami obłożony zostanie cały amerykański import z Państwa Środka, zapowiedział. Juan stracił na wczorajszej sesji w relacji do dolara, a dziś ta tendencja jest kontynuowana. Kurs USDCNY pozostaje w rejonie wieloletnich maksimów, poniżej psychologicznej bariery 7,00. W ślad za walutą Chin słabiej zachowują się także inne waluty emerging markets (EM).

Złoty nie zareagował istotnie na wzrost napięcia na linii Moskwa-Kijów oraz wprowadzenie w części obwodów na Ukrainie stanu wojennego. Nasza waluta była jedną z mocniejszych w koszyku EM na sesji w poniedziałek i jest w 10-tce najmocniejszych w tej kategorii od początku listopada. Czynnikiem sprzyjającym polskiej gospodarce są spadające ceny ropy naftowej – a to bodaj najważniejsza charakterystyka rynków mijającego miesiąca. Nadal uważamy, że przed końcem roku złoty lekko zyska na wartości osiągając założone poziomy 4,25 na EURPLN i poniżej 3,70 na USDPLN. Wcześniej, w tym tygodniu może jeszcze lekko stracić na wartości.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót