Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-26

Komentarzy

Wzrost napięcia geopolitycznego, Trump upomina Europę.

Na szczycie w Brukseli Unia Europejska i W. Brytania podpisały porozumienie regulujące opuszczenie przez ten kraj wspólnoty. Umowę musi jeszcze ratyfikować brytyjski parlament. Nie jest to bynajmniej formalnością, biorąc pod uwagę ostatnie niedawne dymisje ministrów w rządzi T. May. Przed premier trudne zadanie przekonania większości, że wypracowana umowa jest najlepsza, jaką dało się wynegocjować. Głosowanie planowane jest na grudzień. Brytyjski pozostaje stabilny na początku sesji w poniedziałek, po umocnieniu obserwowanym w piątek.

Złoty także stabilny, nie reaguje na wzrost napięcia na linii Moskwa-Kijów po incydencie na Morzu Azowskim. Światowe media skąpo informują o tym wydarzeniu. Sytuacja stwarza potencjalne zagrożenie dla stabilności złotego w krótkim i średnim terminie, choć raczej wyłącznie w sytuacji pogłębienia kryzysu. W przyszłym roku, 31 marca, na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie. Urzędujący P. Poroszenko ma niewielkie szanse reelekcji. W najbliższych miesiącach można zatem oczekiwać wzrostu zainteresowania rynków sytuacją za naszą wschodnią granicą.

Średnioterminowo, potencjalnie ważniejszą kwestią, która może zaszkodzić euro i złotemu są niedzielna wypowiedź prezydenta USA D. Trumpa. Po raz kolejny odniósł się on do kwestii środków przeznaczanych przez kraje NATO na obronę. Przypomniał, że od wielu lat to głównie Stany Zjednoczone ponoszą koszty obrony Starego Kontynentu i zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie musiało się to zmienić. D. Trump stwierdził również, że Europa (podobnie jak Chiny) korzysta bardziej na bilateralnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Ryzyko ceł na europejskie towary wysyłane za Atlantyk jest wciąż wysokie. Gdyby tak się stało, euro odczuwalnie straci na wartości.

Tydzień upłynie pod dyktando wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych z Europy i USA. Już dziś po południu w Parlamencie Europejskim usłyszymy prezesa Europejskiego Banku Centralnego M. Draghiego. W środę możliwość przygotowania rynków na ewentualne złagodzenie stanowiska Rezerwy Federalnej w polityce pieniężnej będzie miał J. Powell. W czwartek publikacja sprawozdania z ostatniego posiedzenia Fed. Ponadto, przez cały tydzień szereg istotnych danych z gospodarek, m.in. wstępne odczyty inflacji CPI za listopad.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót