Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-22

Komentarzy

Stabilniej przed świętem w USA

Sytuacja na rynkach finansowych poprawiła się w połowie tygodnia, a euro zyskało na wartości w relacji do dolara w reakcji na doniesienia o gotowości do ustępstw rządu Włoch w sprawie sporu z Komisją Europejską (KE) o kształt budżetu. A stało się tak, nawet pomimo formalnego odrzucenia projektu przez Brukselę oraz obniżki prognoz tempa wzrostu PKB w 2018 r. Ceny włoskich obligacji podskoczyły, a spread w relacji do niemieckich Budnów obniżył się do 2-tygodniowego minimum. Wicepremier M. Salvini rozważa zmianę ustawy poprzez zmniejszenie kwoty przeznaczanej na wydatki socjalne oraz wcześniejsze emerytury. Dzięki rewizji założeń Rzym powinien uniknąć kar za nieprzestrzeganie limitów zadłużenia. KE w środę rano poinformowała, że po raz kolejny odrzuca, przesłany wcześniej, nieznacznie tylko poprawiony projekt włoskiego budżetu. To już ostatnia pętla formalnej wymiany propozycji przed decyzją o sankcjach. Także wczoraj lokalny urząd statystyczny Istat podał, że PKB Włoch wzrośnie w tym roku o 1,1 proc. i 1,3 proc. rok później, co jest wynikiem o 0,1 i 0,2 pkt proc. niższym, niż zakłada rząd. Jeszcze słabiej (odpowiednio, 1,0 proc. i 0,9 proc.) perspektywy wzrostu gospodarczego widzi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W najnowszym wydaniu „Global Economic Outlook” OECD podniosła natomiast szacunek wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 5,2 proc. z 4,6 proc. w poprzedniej rundzie prognoz z maja. W przyszłym roku OECD spodziewa się spadku dynamiki w naszym kraju do 4 proc. (3,8 proc,. poprzednio). Na 2020 r. Organizacja prognozuje wzrost na poziomie 3,3 proc. Niższego tempa rozwoju OECD spodziewa się w strefie euro. Wyniesie ono 1,9 proc. w 2018 r., 1,8 proc. w 2019 r. oraz spadnie do 1,6 proc. za 2 lata. Globalny wzrost ma wynieść – według Organizacji – 3,7 proc. w 2018 r. oraz po 3,5 proc. w latach 2019-2020. W przypadku USA utrzymano prognozy bez zmian na poziomie 2,9 proc. na 2018 r. i 2,7 proc. na 2019. Szacunek na 2020 r. to 2,1 proc. OECD obniżyła natomiast prognozy wzrostu gospodarczego Chin – do 6,6 proc. w tym i 6,3 proc. w przyszłym roku. W 2020 r. oczekiwane jest dalsze hamowanie do 6 proc.

Ogółem sytuacja na rynkach jest wciąż napięta z uwagi na bardzo słabe zachowanie indeksów akcji (nie tylko FANG) oraz przecenę na rynku obligacji korporacyjnych. Dziś można spodziewać się stabilnej sytuacji w związku ze Świętem Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Także jutro skrócona sesja na Wall Street. Ostatni tydzień listopada zapowiada się natomiast ciekawie i będzie skutkował wzrostem zmienności aktywów finansowych.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót