Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-16

Komentarzy

Funt ofiarą politycznego zamieszania

Wydarzenia ostatnich kilkunastu godzin zdominował temat brexitu oraz związanego z nim zamieszania politycznego w Wielkiej Brytanii po rezygnacji ważnych ministrów gabinetu T. May. Rośnie ryzyko dymisji brytyjskiej premier. Lider liczącej około 60 deputowanych w Izbie Gmin Europejskiej Grupy Badawczej (European Research Group), eurosceptycznego odłamu Partii Konserwatywnej, J. Rees-Mogg złożył wniosek o wotum zaufania szefowej rządu. Jeśli do tego grona dołączą inni parlamentarzyści, wniosek zostanie poddany pod głosowanie. Wówczas z radością poprą go zapewne przedstawiciele opozycyjnej Partii Pracy, a los T. May będzie przesądzony.

Funt stracił na wczorajszej sesji do dolara najmocniej od 1,5 roku. W relacji do złotego w kilka godzin zniwelował zyski z I poł. miesiąca. Rentowności brytyjskich obligacji mocno spadły, tak jak oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych Banku Anglii. Choć jeszcze we wtorek gracze z rynku pieniężnego na 60 proc. wyceniali szanse na wzrost oprocentowania w maju, dziś szacowane są one na mniej niż 30 proc. W ślad za funtem wiatru w żagle złapać nie może euro. Złoty radzi sobie natomiast dobrze. Choć wahania determinowane są od wielu tygodni przede wszystkim przez zmiany w wycenie walut bazowych, widać wsparcie ze strony dobrych odczytów z gospodarki. Nasza waluta cieszy się dużą stabilnością, co jest korzystne dla gospodarki. Niska zmienność nie jest jednak dana raz na zawsze, o czym należy pamiętać prowadząc odpowiedzialną politykę kursową.

Solidne dane bieżące z gospodarki (wczoraj o sprzedaży detalicznej w październiku) podtrzymują rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na relatywnie (wobec konkurentów) wysokim poziomie. Choć nie oparły się one wczoraj spadkom w ślad za zachowaniem papierów brytyjskich i niemieckich, różnice w oprocentowaniu są wciąż najwyższe od wielu lat. Daje to paliwo do podtrzymania wysokiej wyceny dolara. Spodziewane odbicie na Wall Street pchać go jednak powinno w najbliższych dniach na słabszą stronę.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót