Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-14

Komentarzy

Groźba nasilenia protekcjonizmu USA

Dolar nie zdołał utrzymać zysków z początku tygodnia, a spadki cen pogłębiła ropa naftowa na sesji, która obfitowała w pomniejsze wydarzenia, które mogą oddziaływać na rynki w średnim i długim terminie. Amerykański prezydent D. Trump ponownie zaostrza retorykę handlową względem Europy. We wczorajszych komentarzach zasugerował konieczność ujednolicenia stawek celnych między USA a Unią Europejską (UE) podając przykład nierównych taryf w obrocie winem. Amerykański Departament Handlu przygotował również opinię nt. efektów wprowadzenia 25-proc. ceł importowych na auta i ich części, których wprowadzenie w największym stopniu uderzyłoby właśnie w UE i Japonię. Groźba cel na przemysł motoryzacyjny to największe zagrożenie dla europejskiej gospodarki oraz scenariusza średnioterminowego odbicia notowań euro do dolara.

Poranna seria danych bez większych zaskoczeń, jeśli chodzi o Chiny. Słabsze odczyty sprzedaży detalicznej rekompensuje wyższy wynik inwestycji w aglomeracjach. Bez reakcji na juanie, który od dwóch dni mozolnie odrabia straty z pierwszej dekady listopada. Słaby, ale oczekiwany, kwartalny  wynik PKB z Japonii. Najwolniejszy od II kw. 2017 r. wzrost gospodarczy między lipcem a wrześniem br. odnotowano natomiast w Niemczech. Dziś też podobne dane dla Polski. Oczekiwany średnio przez ekonomistów rezultat to 4,6 proc. r/r, a nasze szacunki są o 0,1 pkt proc. wyższe. Spowolnienie jednak trwa i będzie się nasilać przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Utrzymanie kursu USDPLN poniżej maksimów z przełomu miesiąca przy wyraźnym przełamaniu bariery 1,13 na podstawowej parze jest dla nas sygnałem, że siła dolara z poprzednich 3 sesji to przejściowe zjawisko. Mogło ono wynikać z wcześniejszego niż zazwyczaj dyskontowania efektów związanych z rozliczeniami Rezerwy Federalnej w ramach działań ograniczających sumę bilansową. Najbliższy dzień ze spadkiem dolarowej płynności przypada na 15 listopada i symbolicznie traktujemy ten dzień jako ostatni, w którym złoty może podlegać presji na osłabienie. W drugiej połowie miesiąca i w grudni spodziewamy się lepszej postawy polskiej waluty. Wszystko przy założeniu, że nie zrealizuje się negatywny dla Europy i Polski scenariusz wprowadzenia ceł na import samochodów do Stanów Zjednoczonych.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót