Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-13

Komentarzy

Euro przecenione. Dalsza słabość ropy.

Dolar umocnił się do nowych maksimów rocznych w relacji do euro pokonując barierę 1,13, nastroje na giełdach znacząco się pogorszyły, a ceny ropy naftowej odnotowały najdłuższy w historii cykl codziennych spadków. Obniżenie cen surowca to zarówno efekt wcześniejszych decyzji o podwyższeniu limitów wydobycia (w mniejszym stopniu), wzrostu podaży z USA oraz, przede wszystkim, oczekiwań słabszego popytu, m.in. z uwagi na słabnący wzrost gospodarczy w Chinach. Kraje OPEC zapowiadają, że będą musiały zmniejszyć wydobycie z początkiem nowego roku, co krytykuje prezydent USA D. Trump. Uważa, że nawet obecne ceny po 20-proc., 11-dniowych spadkach są za wysokie. Ma nadzieję, że kraje zrzeszone w OPEC nie zmniejszą produkcji. Ceny amerykańskiej ropy WTI spadły poniżej 60 dol. baryłkę wyrównując minima z lutego.

Słabość euro w relacji do dolara ujawnia się w reakcji na sygnały z Komisji Europejskiej, że będzie nadal twardo naciskać na włoski rząd, by zmienił założenia budżetowe na 2019 r. W tygodniu zakończonym 6 listopada spekulanci na amerykańskich giełdach zwiększyli pozycje zyskujące w przypadku przeceny wspólnej waluty o kolejne 14,1 tys. kontraktów do 46,8 tys. kontraktów, co jest najwyższym wynikiem od marca 2017 r. Euro nie pomaga także utrzymująca się niepewność w kwestii brexitu. W listopadzie powinna zostać podpisana umowa handlowa z UE, tymczasem wewnątrz gabinetu premier T. May nie ma zgody, jak powinno wyglądać porozumienie. Funt trzyma mimo to zyski wypracowane przez ostatnie 2 tygodnie i jest handlowany w relacji do euro na blisko najwyższego poziomu od kwietnia.

Złoty nie w pełni odzwierciedla ważne zmiany, jakie zaszły na podstawowej parze EURUSD. USDPLN jest wciąż poniżej szczytów z przełomu października i listopada, podczas gdy na eurodolara rynek znajduje się ok. 100 punktów niżej. Możliwe są dziś próby wyrównania tej anomalii. Jeśli jednak złoty wyraźnie się nie osłabi, będzie to sygnał, że spadki na EURUSD są chwilowe, a zainicjowany na początku miesiąca wzrost apetytu na ryzyko będzie trwał. Takiej jest wciąż nasze główne podejście do rynków w horyzoncie końca tego i początku przyszłego roku.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót