Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-11-06

Komentarzy

Rynki stabilnie w obliczu głosowania w USA

Minimalne zmiany na rynku walutowym przed wyborami do Kongresu w połowie kadencji prezydenta oraz środowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Złoty zachowuje się stabilnie, pozostaje w rejonie 5-sesyjnych maksimów po umocnieniu pod koniec ubiegłego tygodnia. Niewielkie ruchy także na podstawowej parze EURUSD. Wszystko w oczekiwaniu na werdykt Amerykanów oraz interpretację ewentualnych zmian w komunikacji banku centralnego odnośnie do polityki pieniężnej.

Jeśli chodzi o wybory, w historii ostatnich 25 lat, partia urzędującego prezydenta częściej traciła, niż zyskiwała deputowanych w Izbie Reprezentantów. Wyjątkiem był B. Clinton w II kadencji oraz J. Bush w 2002 r. W obu przypadkach prezydenci cieszyli się wówczas jednak wysoką akceptacją swoich działań (pow. 65 proc.). Ostatnie sondaże wskazują, że ok. 45 proc. Amerykanów popiera politykę D. Trumpa. B. Obama miał w 2014 r. podobny wynik, a Demokraci stracili ponad 60 deputowanych. W 2010 r. 13 przy niższym niż obecny prezydent poparciu działań. Scenariuszem bazowym jest, więc co najmniej zmniejszenie przewagi Republikanów w izbie niższej i zachowanie kontroli Senatu. Brak jednoznacznej przewagi w Kongresie to raczej zła wiadomość dla dolara (i vice versa). Historycznie w okolicach wyborów, które nie dawały większości jednej partii w obu izbach, dolar najczęściej tracił na wartości. W takiej sytuacji spodziewać się, bowiem będzie należało większej bierności D. Trumpa w polityce fiskalnej oraz nasilenia działań w zakresie handlu, w której prezydent ma szerokie prerogatywy. To wszystko jednak horyzont przyszłego roku.

Środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej – ostatnie bez konferencji prasowej – raczej nie przyniesie istotniejszych zmian nastawienia banku centralnego. Zaskoczenie, jeśli będzie miało miejsce, może iść wyłącznie w kierunku złagodzenia retoryki. Perspektywy gospodarki w ostatnich tygodniach osłabły (szczególnie ISM dla przemysłu). Czwarta podwyżka stóp w tym roku jest natomiast raczej niezagrożona. Obecnie rynek wycenia ją aż na 75 proc. Ewentualne fluktuacje oczekiwań dotyczyć mogą decyzji Fed podejmowanych w I poł. 2019 r. W marcu prawdopodobieństwo podwyżki to na ten moment 50/50, zaś w czerwcu (jako kolejnej po grudniu i marcu) wysokie 30 proc. Uważamy, że wszystko, co najlepsze jest już uwzględnione w cenie dolara i w średnim terminie powinien tracić.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót