Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-10-19

Komentarzy

Akcje znowu w niełasce, mocniejszy USD

Odbicie na amerykańskich giełdach na przełomie tygodnia było, jak sądzimy, jedynie krótkotrwałym odreagowaniem w fazie silniejszej korekty spadkowej, która sprowadzi główne indeksy do poziomów niższych niż w szczycie wyprzedaży z 11 października. Zasadnym jest, zatem oczekiwać w najbliższych dniach mocniejszego dolara jako efektu wzrostu awersji do ryzyka. Złoty powinien jednak zachowywać się względnie dobrze wspierany wzrostem popytu na polskie obligacje skarbowe po niedawnej decyzji agencji ratingowej Standard&Poor’s.

Wczoraj na Wall Street spadki cen akcji powróciły z wysoką dynamiką. Główne indeksy zanegowały silne zwyżki z wtorku zbliżając się do dołków korekty. W tym czasie dolar wyraźnie zyskiwał do większości walut. W relacji do euro kurs jest ponownie poniżej poziomu 1,15, co zwiększa prawdopodobieństwo ruchu testującego dołki z połowy sierpnia (1,13).

Nieco lepiej po publikacji danych z gospodarki (PKB, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach) zachowuje się chiński juan. Kurs USDCNY pozostaje jednak w rejonie 10-letnich maksimów. Wzrost powyżej poziomu 6,95 jest wciąż wysoce prawdopodobny. Władze w Pekinie wciąż deklarują, że nie zamierzają wykorzystywać waluty do obrony przeciwko amerykańskim taryfom. Nie ma powodów, by nie wierzyć tym deklaracjom. Juan może tracić z powodów czysto ekonomicznych. Obostrzenia w handlu zaczynają być odczuwalne w gospodarce, choć dane za ostatnie miesiące mogę nie w pełni wpływ ten wykazywać.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót