Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-10-11

Komentarzy

Przecena na Wall Street. USD w dół. Jaka inflacja w USA?

Silna przecena na rynkach akcji. Największe indeksy na Wall Street zanotowały 3-4-proc. spadki, najmocniejsze od lutego,. W ślad za tym podążyły parkiety w Azji. Chiński Shanghai Composite spada prawie 5 proc. ustanawiając najniższy poziom od 2014 r. Z uwagi na wcześniejsze, uporczywe zwyżki, w Stanach Zjednoczonych po wczorajszych spadkach indeksy powróciły „jedynie” do poziomów z lutego. Ameryka dołącza tym samym do tendencji obserwowanych od wiosny na indeksach w większości krajów rozwiniętych. Spadki przedłużą się najpewniej na kolejne kilka sesji.

Wyprzedaż spółek nie powoduje póki co silniejszej reakcji na dolarze. Amerykańska waluta osłabiła się wczoraj globalnie, w relacji do euro do tygodniowych maksimów. Waluty emerging markets w dół, ale bez paniki. Złoty na indeksie lekko słabszy, ale wyżej niż podczas dołków z wtorku. Nieznacznie wyżej EURPLN i CHFPLN, stabilnie USDPLN, w trendzie zwyżkującym nadal GBPPLN.

Wydarzeniem sesji jest dziś publikacja danych o inflacji konsumenckiej z USA. Wczorajsza informacja pokazująca sytuację producentów przeszła bez większego echa, gdyż wynik PPI okazał się zbliżony do prognoz. Dynamika cen przyspieszyła w ujęciu bazowym, zwolniła na wskaźniku ogółem. I podobne rezultaty oczekiwane są, jeśli chodzi o CPI. Bez żywności i energii ekonomiści szacują inflację na 2,3 proc. r/r, o 0,1 pkt proc. wyżej niż w sierpniu. Gdyby taki wynik stał się faktem, dynamika cen w ujęciu bazowym powróciłaby do najwyższych odczytów z ostatnich 10 lat. Wynik powyżej 2,35 proc. po raz ostatni zarejestrowany został… we wrześniu 2008 r. (2,5 proc.).

Proces narastania inflacji w USA (oraz na świecie) postępuje. Niższy rezultat CPI ogółem za wrzesień, wywołany przejściowym spadkiem cen żywności, nie zmienia obrazu sytuacji. Spodziewamy się przyspieszenia dynamiki cen w kolejnych miesiącach, zarówno na bazie wzrostu cen energii, jak i (lub przede wszystkim) z uwagi na silny popyt wewnętrzny. Będzie to uzasadniało restrykcyjne podejście Fed do polityki pieniężnej. Chyba nieuniknione jest w tych realiach podnoszenie stóp co kwartał do czerwca 2019 r. Zmienić to zachowanie mógłby właśnie… rynek kapitałowy. Poważniejsze i trwające dłużej spadki cen akcji z pewnością wzbudzą niepewność w Fed i mogą skutkować ograniczeniem restrykcyjności polityki pieniężnej. Wzrost rentowności obligacji skarbowych (spadek cen) jest pochodną działań banku centralnego (szczególnie krótki koniec) i właśnie przyspieszenia inflacji (papiery z zapadalnością powyżej 10 lat). Tutaj stopień oddziaływania banku centralnego jest mniejszy, dlatego nie wywoła on podobnej jak Wall Street, reakcji Fed.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót