Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-10-10

Komentarzy

Włochy tylko straszą, groźne Chiny

Włochy wciąż straszą rynki, ponieważ zbliża się termin przedłożenia Komisji Europejskiej projektów budżetów na 2019 r. (15 października). Rentowność 10-letnich włoskich papierów wzrosła wczoraj do poziomu 3,7 proc., czyli 40 punktów wyżej niż polskich. Obecnie wynosi 3,6 proc. Zakładamy, że w tej fali obaw Włochy nie staną się początkiem głębszego kryzysu. Średnia zapadalność długu rządu w Rzymie to odległe 7 lat. Zatem wyższe odsetki za obecnie emitowane obligacje jeszcze długo nie będą szkodliwe dla włoskiego budżetu. Krótkoterminowo, nawet gdy rząd będzie obstawał przy pozostawieniu deficytu w wysokości 2,4 proc. PKB, KE będzie mieć tydzień na negocjacje w celu usunięcia rozbieżności. Przy założeniu ich negatywnego wyniku i takiej opinii KE, rząd w Rzymie dostanie kolejne 3 tygodnie na przedstawienie alternatywy. To oznacza przedłużenie (i rozmycie) całego procesu aż do grudnia. Wątpliwe, by rynek aż tak długo (przy takiej bieżącej koniunkturze gospodarczej) żyły obawami o przyszłe problemy.

Bardziej niepokojące jest nadal, wg nas, to, co dzieje się w relacjach USA-Chiny. Prezydent Xi Jinping odmówił spotkania z sekretarzem stanu M. Pompeo, gdy ten wizytował Pekin. Nie ma żadnych informacji choćby o próbach podejmowania rozmów mających na celu złagodzenie napięcia w relacjach handlowych. Prezydent D. Trump po raz kolejny zagroził wczoraj wprowadzeniem kolejnych ceł na towary o wartości 267 mld USD.

Juan słabnie. Wczoraj kurs USDCNH (handlowany w Hong Kongu) wzrósł ponownie do poziomu 6,93. Wciąż niżej niż w połowie sierpnia, ale było to drugie, najwyższe zamknięcie dnia od początku 2017 r. Tamte rekordy (6,97) wyznaczają 10-letnie szczyty. Złoty jest wrażliwy na słabość chińskiej waluty i zazwyczaj traci w ślad za juanem.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót