Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-10-01

Komentarzy

W Am. Płn. nowe NAFTA, w Europie problemy Włoch

Gracze na rynkach finansowych rozpoczynają nowy kwartał w dobrych nastrojach w reakcji na nocne porozumienie handlowe podpisane przez Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanadę. Wynegocjowana w ostatnich godzinach postawionego przez Amerykanów ostatecznego terminu umowa rozpatrywana jest jako sukces administracji D. Trumpa, który swą twardą polityką wobec sąsiadów zmienił w jego ocenie niekorzystne zapisy podpisanego w 1994 r. porozumienia NAFTA. Nowa umowa pod nazwą Amerykańsko-Meksyksńsko-Kanadyjskie Porozumienie (USMCA) utrudnia globalnym makrom produkcję samochodów w Meksyku sprzedawanych następnie w USA. Kanada otworzy natomiast swój rynek na amerykańskie produkty mleczne. W zamian – co jest groźnym dla reszty świata zapisem – otrzyma możliwość wyeksportowania kwoty 2,6 mln aut pasażerskich do USA, w sytuacji gdy Amerykanie wprowadziliby 25-proc. cła na ich import. Nie porozumiano się w kwestii stosowanych od wiosny taryf na import stali i aluminium. W reakcji na sukces negocjacji, kontrakty na Wall Street rosną zapowiadając otwarcie IV kw. w rejonie historycznych szczytów. Rynek walutowy stabilnie. Dolar trzyma zyski wypracowane pod koniec września.

Na parkietach w Europie ciąży sprawa Włoch. Piątkowa silna przecena giełdy w Mediolanie w reakcji na przyjęcie przez rząd budżetu na 2019 r. z deficytem na poziomie 2,4 proc. (o 0,8 pkt proc. wyższy, niż oczekiwała KE) pociągnęło za sobą kontynuację spadków euro do dolara zainicjowanych po posiedzeniu Fed. Poważne spadki cen akcji na bazie informacji z Włoch pojawiły się na wszystkich ważniejszych parkietach Europy. Warszawski WIG20 stracił ponad 1 proc. Złoty stabilny wobec słabego na świecie euro i słabszy do dolara. USDPLN jest w rejonie 2-tygodniowych maksimów. Kurs pozostaje w rejonie przełamanej linii średnioterminowego trendu wzrostowego; poniżej 3,70.

Odejście od euro w piątek nasiliła publikacja wstępnych danych o inflacji CPI z regionu. Wskaźnik bazowy nieoczekiwanie spadł we wrześniu do 0,9 proc. r/r przy prognozie 1,1 proc. Ogółem ceny podniosły się o 2,1 proc. w porównaniu do 2,0 proc. w sierpniu (zgodnie z prognozą). Odczyty zmniejszają szanse na względnie szybką podwyżkę stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, której perspektywę rozbudził wcześniej M. Draghi mówiąc, że „inflacja bazowa zaczyna rosnąć relatywnie szybko”. Z czasem to co dzieje się w zakresie cen w Niemczech będzie przekładać się na procesy inflacyjne w reszcie regionu. Tym bardziej, jeśli sytuacja na rynku pracy będzie nadal napięta i, wzorem Włoch, także inne kraje zdecydują się na poluzowanie polityki fiskalnej. Spodziewamy się przyspieszenia dynamiki inflacji w Europie względem USA, podobnie jak redukcji oczekiwanej różnicy wysokości przyszłych stóp procentowych między oboma regionami.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót