Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-24

Komentarzy

Pogorszenie nastrojów na rynkach

Nastroje na rynkach finansowych uległy w piątek pogorszeniu w reakcji na eskalację napięć handlowych na linii Waszyngton-Pekin oraz niepewności w kwestii Brexitu. Złoty oddał dużą część zysków wypracowanych na przestrzeni tygodnia, a amerykański dolar zyskał globalnie przyczyniając się do osłabienia walut emerging markets. Wydarzenia najbliższych dni zdominuje posiedzenie Rezerwy Federalnej z konferencją prasową i podwyżką stóp procentowych.

W reakcji na sankcje, którymi USA objęły chińską agencję wojskową i jej szefa za zakup uzbrojenia i systemu rakietowego S-300 (ziemia-powietrze), Pekin poinformował, że odwołuje zaplanowane jeszcze na wrzesień negocjacje handlowe. Taka ewolucja zdarzeń zmniejsza szanse na rychłą poprawę relacji dwóch największych gospodarek świata, w momencie, gdy wydawało się, że wyważona reakcja na nowe cła ogłoszone przez prezydenta D. Trumpa (10-proc. na towary warte 200 mld USD, zaczęły obowiązywać od dziś) to sygnał chęci łagodzenia napięcia. W nocy weszły w życie także chińskie cła w wysokości 5-10 proc. na 60 mld towarów sprowadzanych z USA. Podczas świątecznego handlu w Azji chiński juan lekko stracił na wartości opadając w relacji do dolara do najniższego poziomu od wtorku. Pozostaje w wąskiej konsolidacji wokół poziomu 6,85.

Brytyjski funt osłabił się do dolara najmocniej od lutego po tym, jak unijni przywódcy odrzucili propozycję umowy dot. Brexitu przedstawionej przez gabinet T. May. Brytyjska premier oskarżyła liderów Unii o żądania niemożliwe do zrealizowania. Pojawiają się postulaty opozycji przeprowadzenia w listopadzie nowych, przedterminowych wyborów. Dziś mają zostać przedstawione zmodyfikowane zapisy umowy. Funt pozostaje w rejonie najniższego poziomu od 13 września. Spodziewane dalsze osłabienie przed końcem miesiąca.

Tydzień upłynie pod dyktando środowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podwyżka stóp procentowych do przedziału 2,0-2,25 proc. jest praktycznie przesądzona. Bank przedstawi także najnowsze prognozy głównych wskaźników gospodarczych oraz projekcję stopy procentowej wydanej na podstawie ocen poszczególnych członków Komitetu Otwartego Runku (dot charts). Część ekonomistów spodziewa się, że długookresowa stopa zostanie przesunięta w górę. Nie jest to wykluczone, ale generalnie forward guidance i oczekiwania rynków są już, w naszej ocenie, ustawione restrykcyjne. Nie jest wcale pewną podwyżka stóp w grudniu (choć po ostatnich danych nadal wysoce prawdopodobna), tak jak ruch stóp trzy miesiące później, w marcu 2019 r. Nie spodziewamy się dziś istotnego zaostrzenia tonu komunikatów. Inwestorzy nie pozostaną jednak obojętni na to wydarzenie. Duża zmienność w okolicach posiedzenia gwarantowana.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót