Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-21

Komentarzy

Słaby USD, rekordy na Wall Street, solidnie waluty EM

Wczorajszy wpis prezydenta D. Trumpa o dyktacie cen ropy naftowej przez kartel OPEC i konieczności ich obniżenia wywołał raczej umiarkowaną reakcję surowca, ale dał impuls do osłabienia dolara poniżej poziomów z ostatnich kilku tygodni. Pojawiły się także informacje, że w Białym Domu zjawić miał się szef Rezerwy Federalnej J. Powell. To wzbudza przypuszczenia, że prezydent D. Trump może naciskać na Fed, by nieco złagodził nastawienie w polityce pieniężnej. Niechęć amerykańskiej administracji do mocnego dolara to dla nas jeden z istotnych czynników przemawiających za negatywnym średnioterminowym nastawieniem do waluty USA.

Kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,1750, co nie udawało się od początku lipca (intraday). Trwale notowania pozostawały powyżej tej bariery po raz ostatni 3 miesiące temu. Kurs USDPLN osiągnął prognozowany poziom 3,65 – najniższy od 28 sierpnia. Złoty wzrósł na indeksie do EUR, USD, CHF i GBP do nowych maksimów września (przy silnym funcie i stabilnym franku). Pozostaje nieco gorzej wyceniony, niż wynikałoby to z prostego przełożenia zmian z eurodolara. Ciążą polityczne przepychanki z KE oraz perspektywa wyborów samorządowych (21 października). Wczoraj nasza waluta zachowywała się zgodnie z globalnymi trendami i taka tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych dniach. Waluty naszego regionu po lepszym początku tygodnia (liderzy w koszyku), oddały wczoraj trochę pola swoim odpowiednikom z krajów Am. Łac. Nastroje na rynkach są nadal korzystne. Indeksy amerykańskich giełd wspięły się na nowe rekordy wszech czasów. Mocno w górę także ceny akcji w Azji. Shanghai Composite urósł od początku tygodnia 5 proc. Juan zyskuje do słabego na świecie dolara, co jest pozytywnym impulsem rynków wschodzących.

W centrum uwagi dziś wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysł i usług z dwóch największych gospodarek strefy euro. Dane nie powinny negatywnie zaskoczyć. Problemem strefy euro są Włochy, gdzie pojawiły się informacje o spięciach wewnątrz koalicji podczas debatowania zapisów ustawy budżetowej. Włoskie obligacja skarbowe pozostają jednak stabilne, a spread w relacji do niemieckich Bundów zawęża się.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót