Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-17

Komentarzy

Nowe cła przesądzone?

Marazm na walutach, czy szerzej na rynkach finansowych, trwa. I to pomimo potencjalnie istotnych wydarzeń i publikacji, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Takie uspokojenie nie potrwa raczej dłużej, niż kolejne kilka tygodni. Przed końcem roku spodziewamy się trwałego wzmożenia zmienności, co doprowadzi do znaczących, kilkunastogroszowych ruchów kursów na parach PLN. Zakładamy, że będą to zmiany korzystne dla złotego, zanim już w 2019 r. nastroje ulegną poważniejszemu i trwalszemu pogorszeniu.

Wg najnowszych doniesień nowa runda amerykańskich ceł na Chiny jest nieunikniona. Zdaniem dziennika „The Wall Street Journal” prezydent USA D. Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary o łącznej wartości 200 mld dolarów nie później niż w poniedziałek. Jak się jednak okazuje, nowe taryfy nie będą 25-procentowe, jak wcześniej podawał Biały Dom, cytowany jeszcze w piątek przez agencję Bloomberg, ale „zamkną się przedziale od 10 proc. do 25 proc.” – czytamy w artykule. Wg informacji podanych w piątek D. Trump poinstruował swój personel, by wdrożył 25-procentowe cła na chińskie towary. Jej ujawnienie spowodowało po południu pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, osłabienie walut EM oraz spadek notowań amerykańskich aktywów.  Jak donosił Bloomberg Trump zamierza wdrożyć nową rundę taryf, choć sekretarz skarbu S. Mnuchin próbuje nakłonić Pekin do podjęcia kolejnych negocjacji w sprawie handlu. Informację tę potwierdza także „WSJ”, który napisał, że grupa przedstawicieli amerykańskiej administracji wysłała zaproszenie do swych chińskich kolegów z prośbą o podjęcie rozmów w sprawie sporu handlowego. Strona amerykańska chciałaby nakłonić Pekin do negocjacji, zanim wejdą w życie postanowienia Waszyngtonu dotyczące nowych ceł na chińskie towary eksportowe.

Piątkowe publikacje makro z USA bez przełomu. Wskazały na dobrą kondycję gospodarki, która, wg słów członka Fed, Ch. Evansa, „pracuje na pełnych obrotach”. Sprzedaż detaliczna w sierpniu okazała się zbliżona do prognoz (+0,1 proc. m/m po +0,7 proc. poprzednio skorygowane z 0,5 proc.), jeśli wziąć pod uwagę pozytywne rewizje danych za lipiec (wyższa baza statystyczna). Wyniki produkcji przemysłowej wyraźnie wyższe, niż mediana projekcji ekonomistów. Tu także dane za poprzedni miesiąc zrewidowano in plus (do +0,4 proc.), a wynik za sierpień (+0,4 proc. m/m) i tak przewyższył medianę (+0,3 proc.). Wzrost PKB w całym roku szacowanych jest na 3 proc. Wpływ huraganów będzie niewielki (za R. Kaplanem z Fed).

Nieoczekiwaną podwyżkę stóp procentowych zaaplikował w piątek Bank Rosji. Stopy wzrosły o 25 pkt bazowych do 7,5 proc. Zakładano stabilizację. To pierwsza podwyżka oprocentowania od grudnia 2014 r. Bank zasugerował kontynuowanie łagodnych podwyżek w kolejnych miesiącach. Rubel zyskał po publikacji. Krok podjęty przez bank odbierany jest jako chęć uniknięcia scenariusza Turcji w sytuacji rosnących napięć na aktywach emerging markets. Na koniec roku główna stopa najpewniej znajdzie się na poziomie 8 proc., co zmniejszy atrakcyjność gry przeciwko rublowi.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót