Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-11

Komentarzy

Owocne negocjacje handlowe

Pozytywne doniesienia dotyczące negocjacji ws. Brexitu oraz rozmów handlowych z USA pchnęły euro w górę na początku tygodnia, co pozytywnie odbiło się na notowaniach złotego podczas raczej spokojnej sesji na aktywach emerging markets.

Główny unijny negocjator M. Barnier poinformował, że dopięcie umowy „rozwodowej” UE z Wielką Brytanią jest realistyczne w perspektywie najbliższych 6-8 tygodni. W reakcji na tę informację brytyjska waluta umocniła się do dolara do najwyższego poziomu od miesiąca. Euro wzrosło powyżej 1 dolara i 16 centów. Z kolei amerykański Przedstawiciel ds. Handlu R. Lighthizer poinformował, że odbył „konstruktywne spotkanie” z europejską Komisarz ds. Handlu C. Malmstrom. Ministrowie ustalili, że spotkają się po raz kolejny pod koniec miesiąca oraz w październiku, by kontynuować rozmowy. W listopadzie oczekiwany jest szczyt finalizujący negocjacje w sprawie redukcji ceł i barier w wymianie. Optymistyczny przekaz w kwestii porozumień handlowych UE i USA to dobra informacja dla euro i walut regionu. Komunikat wpisuje się jednocześnie w lansowany przez nas scenariusz łagodzenia napięć w kwestiach handlowych USA i reszty świata (przypuszczalnie także, choć przejściowo, z Chinami) przed listopadowymi wyborami mid-term do Kongresu. Miałoby to wesprzeć Republikanów w potyczce z Demokratami. Byłoby jednocześnie podstawą do poprawy nastawienia do ryzyka w dalszej części roku.

Nastroje na rynkach EM na początku sesji nie najgorsze, choć najniżej od 2,5 tygodnia jest chiński juan. Pozostałe ważne w większości w konsolidacji, tak jak polski złoty. W centrum uwagi dziś odczyt indeksu nastrojów ekonomistów i analityków w Niemczech (ZEW). Wczorajszy Sentix potwierdził nieco gorszy sentyment w strefie euro w III kw. Dane pozostaną jednak najpewniej bez bezpośredniego wpływu na notowania wobec deeskalacji napięć w handlu.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót