Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-07

Komentarzy

Bez decyzji ws. ceł. W oczekiwaniu na dane z rynku pracy.

Wciąż nie ma decyzji o nałożeniu ceł na kolejne towary sprowadzane z Chin do USA. Przed ważnymi amerykańskimi danymi z rynku pracy nastroje na rynkach wschodzących lepsze, niż na początku tygodnia. Kurs EURPLN po wyrównaniu rekordu słabości z lipca i sierpnia (4,34), wraca pod poziom 4,32. Zdaje się to potwierdzać sygnały jego lepszej postawy w dalszej części miesiąca. Dolar słabszy, wypełnia prognozę utrzymania kluczowego wsparcia z rejonu 1,15 na EURUSD. W związku z tym USDPLN nadal daleko od wakacyjnych szczytów (3,71). Słabo natomiast polskie obligacje. Rentowność 10-latek jest najwyższa od 2 miesięcy. Spadki do 4-letnich dołków pogłębił warszawski indeks małych spółek WIG80. Na WIG20 stabilizacja 100 pkt poniżej 6-miesięcznych maksimów.

Wczorajsze dane z USA niejednoznaczne. Indeks ISM dla sektora usług, podobnie jak jego odpowiednik dla przemysłu, w sierpniu wysoko (58,8 pkt), wyraźnie powyżej prognoz (56,8 pkt). Natomiast zamówienia przemysłowe i na dobra trwałe w lipcu w dół, blisko wyników oczekiwanych. Z kolei najlepszy od 40 lat odczyt cotygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych przyćmiła publikacja liczby stworzonych miejsc pracy w sektorze prywatnym podawana przez firmę ADP. Wynik 163 tys. jest najgorszy od października i niższy o 33 tys. od mediany prognoz.

Dziś oficjalne dane rządowe z rynku pracy wraz z informacjami o wynagrodzeniach, bezrobociu, liczbie przepracowanych godzin, stopie zatrudnienia, itd. Prognozy wskazują na 200 tys. wykreowanych etatów (z wyłączeniem rolnictwa), spadek stopy bezrobocia do 3,8 proc. (z 3,9 proc.) i stabilną dynamikę godzinowych zarobków (2,7 proc. r/r). Im gorsze dane, tym gorzej zachowywać powinien się dolar. Naszym zdaniem wszystko co pozytywne dla waluty USA zostało już wcześniej zdyskontowane w cenach i będzie ona słabła w średnim terminie. Spodziewamy się ogółem pogorszenia danych z gospodarki USA pod koniec roku oraz idącym za tym złagodzeniem retoryki Fed.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót