Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-09-04

Komentarzy

Złoty odporny na lokalne problemy EM

Przy spokojnym handlu pod nieobecność Amerykanów złoty nie uległ większym zmianom w poniedziałek, a perspektywy na kolejne kilka sesji prezentują się dość optymistycznie. Informacje płynące z Turcji (gdy minister finansów musi zapewniać, że nie ma problemów w sektorze bankowym to dla wprawnego inwestora zawsze sygnał ostrzegawczy, iż najpewniej jest inaczej), czy Argentyny mają coraz mniejsze przełożenie na globalne rynki finansowe i zachowanie walut rynków wschodzących (EM). Te elementy traktujemy obecnie jako ściśle lokalne (być może do czasu).

Chiński juan dalej próbuje odzyskiwać straty powstałe od połowy czerwca do połowy sierpnia. Informacje płynące z Państwa Środka, często z bardzo pesymistyczną wizją kondycji drugiej największej gospodarki świata, także nie robią już większego wrażenia na inwestorach. Naszym zdaniem działania władz w Pekinie nakierowane na zahamowanie deprecjacji waluty w średnim terminie przyniosą zakładane rezultaty. Wraz z lepszym zachowaniem juana poprawiać się będzie pozycja złotego i innych EM. To oczekiwany schemat zdarzeń na najbliższy miesiąc.

Wydarzeniem dnia będzie dziś publikacja wskaźnika kondycji przemysłu menadżerów logistyki ISM w USA. Prognozy ekonomistów wskazują na lekki spadek głównego indeksu, drugi miesiąc z rzędu, do 57,6 pkt, ale utrzymanie wartości powyżej kwietniowego dołka (57,3 pkt.). Uważamy, że ryzyko jest w tym przypadku przechylone wyraźnie w kierunku słabszego odczytu i najniższego rezultatu od roku. Jeśli faktycznie tak się stanie, dolar nie zdoła utrzymać wypracowanych pod koniec ubiegłego tygodnia zysków i ponownie przejdzie do defensywy. To powinno wspierać nastroje na rynkach EM.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót