Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-23

Komentarzy

Stopy w USA blisko poziomu neutralnego

Zamieszanie związane z rewelacjami byłego prawnika D. Trumpa G. Cohena przed sądem (zeznał, że kandydat na prezydenta zlecił mu zapłacić w czasie kampanii wyborczej za milczenie dwóch kobiet) nadal nie znajduje silniejszego odzwierciedlenia na rynkach finansowych. Dolar słabnie, co wiążemy z wcześniejszymi uwagami prezydenta USA nt. działań prowadzonych przez Fed pod kierownictwem J. Powell. Naszym zdaniem w przyszłości da to wyraz w postaci łagodniejszej postawy Rezerwy Federalnej w prowadzonej polityce pieniężnej (brak podwyżki i/lub wolniejsze tempo zwijania QE).

Jak wynika z opublikowanego wczoraj protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej (minutes) na początku sierpnia większość członków FOMC była przekonana o konieczności dalszego podnoszenia stóp procentowych. „Wielu uczestników spotkania wskazało, że jeżeli napływające dane nadal będą wspierały ich obecne prognozy gospodarcze, wskazane byłoby podjęcie kolejnego kroku w celu usunięcia akomodacyjności polityki monetarnej” – napisano w protokole. Co jest nowością, bankierzy z Fed ocenili, że poziom stóp procentowych w USA zbliżył się do szacunków poziomu neutralnego. Oznacza to, że najpewniej wkrótce (spodziewamy się, że po wrześniu) zniknie z oficjalnych komunikatów ocena, że polityka pieniężna jest „wciąż akomodacyjna”. Członkowie Fed wyrazili obawy o skutki wojen handlowych dla gospodarki USA. „Wszyscy uczestnicy wskazali, że trwające nieporozumienia handlowe oraz proponowane rozwiązania w kwestiach handlu są istotnym źródłem niepewności i ryzyka”. Wśród pozostałych potencjalnie negatywnych dla gospodarki czynników wskazano pogorszenie sytuacji w sektorze nieruchomości, mocny wzrost cen ropy naftowej oraz znaczące spowolnienie w gospodarkach wschodzących.

W środę przedstawiciele USA i Chin ponownie zasiądą do rozmów w sprawie relacji handlowych pomiędzy obu krajami. Amerykanie zapowiedzieli wcześniej, że bez względu na wynik negocjacji w czwartek wchodzi w życie kolejna transza (16 mld USD) 25-proc. ceł na import chińskich towarów.

Skorelowany z euro złoty dobrze radzi sobie w środowisku stabilnych nastrojów na rynkach akcji oraz odwrotu od dolara. Nie jest to jak się okazuje regułą w ramach koszyka walut gospodarek peryferyjnych (EM). Tracą wyraźnie brazylijski real, rosyjski rubel (obie waluty najniżej od 2,5 roku), argentyńskie peso (najsłabszy w historii) i ponownie (przy zamkniętym rynku lokalnym) turecka lira. Złoty, wraz z południowoafrykańskim randem oraz pozostałymi walutami Am. Łac. w czołówce najlepiej zachowujących się w tym tygodniu. Od początku kwartału wśród walut EM lepiej radzi sobie jedynie meksykańskie peso (nadzieje na porozumienie handlowe). Sytuacja pozostaje jednak dynamiczna. Nie można z przekonaniem powiedzieć, że złoty pozostanie odporny na zwirowania i jego pozycja na pewno się nie pogorszy, nawet pomimo nieporównywalnie lepszych od większości rynków wschodzących krótko- i średnioterminowych perspektyw rozwoju gospodarki. Jednak im bardziej opierał się on będzie wyprzedaży podczas okresów niepewności, tym lepiej zachowa się, gdy trwająca już blisko 8 lat fala globalnego odwrotu od rynków EM ostatecznie się zakończy. Mimo wszystko, nie jest wcale tak bardzo odległa perspektywa.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót