Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-21

Komentarzy

Trump krytykuje Fed i osłabia dolara

Początek tygodnia pod znakiem poprawy nastrojów na rynkach akcji, ale bez wyraźniejszego umocnienia walut emerging markets (EM), pomimo słabości dolara. Złoty nie znalazł wsparcia z solidnych danych z gospodarki z lipca (dwucyfrowy wzrost produkcji przemysłowej r/r, najwyższy od października). Nie przybliżają one scenariusza podwyżki stóp procentowych (inflacja PPI zwolniła). Rodzima waluta podtrzymuje jednak zyski wypracowane w II poł. ub. tygodnia.

Dziś pierwszy dzień blisko tygodniowego zamknięcia rynków w Turcji (święto ofiar). Lira od dwóch dni ponownie w odwrocie. Lepiej chiński juan, który wraz z nadejściem informacji o toczących się zakulisowych rozmowach w sprawie złagodzenia wojny celnej, odrabia straty z połowy sierpnia. Źle w kontekście średnio- i długoterminowych perspektyw zachowania chińskiej waluty świadczy jednak brak poważniejszej reakcji graczy na ogłoszone niedawno działania mające na celu zahamowanie deprecjacji juana (20-proc. limity na walutowe transakcje terminowe).

Globalnie dolar zakończył ofensywę, którą zainicjował przed trzema tygodniami. Osłabienie z ostatnich 2-3 sesji przybiera coraz większe rozmiary. Wczoraj wzmocnione zostało przez nieoficjalne uwagi, które prezydent USA wygłosił rzekomo podczas spotkania ze sponsorami o szefie Fed. D. Trump miał powiedzieć, że spodziewał się, iż J. Powell będzie prezesem „taniego pieniądza”, podczas gdy podnosi stopy procentowe. Podobne stwierdzenia, choć w mniej bezpośredni sposób Trump przekazał w wywiadzie dla agencji Reuters. Stwierdził, że w czasie prowadzonej wojny celnej powinien otrzymać wsparcie ze strony banku centralnego, tak jak to ma miejsce w innych krajach. Dodał, że utrzyma krytyczną ocenę działań Fed dopóki stopy będą rosnąć. W tym samym wywiadzie ponownie oskarżył Chiny i UE o manipulowanie kursem walutowym. Dolar wyraźnie stracił na wartości. Kurs EURUSD przesunął się od wczorajszego popołudnia o 130 pipsów. Powrót powyżej poziomu 1,15, o ile utrzyma się do końca tygodnia, wysyła silny sygnał kontynuacji zwyżek.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót