Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-20

Komentarzy

Łagodny powiew optymizmu na rynkach

Odbicie chińskiego juana z okolic psychologicznej bariery 7,00 za dolara, przy stabilizacji sytuacji wokół Turcji dało dalsze odbicie walut gospodarek wschodzących (EM) w piątek. Taka tendencja będzie naszym zdaniem kontynuowana przez większą część bieżącego tygodnia, w którym na czoło wydarzeń rynkowych wysuwa się publikacja sprawozdania z posiedzenia Fed, które odbyło się 1 sierpnia oraz weekendowe sympozjum w amerykańskim Jackson Hole.

Waluty EM pozytywnie zareagować dziś powinny na informację o planowanych negocjacjach USA i Chin w sprawie handlu. Rozmowy na niskim szczeblu mają odbyć się w dniach 21-22 sierpnia, czyli tuż przed terminem obowiązywania amerykańskich ceł z drugiej transzy opiewających na łączną kwotę 50 mld USD ceł. Chińska waluta po słabym ubiegłym tygodniu odbiła do najwyższego poziomu od 10 sierpnia. Kurs USDCNY oscyluje w rejonie 6,85. Złoty od początku miesiąca lekko stracił do juana po dwóch miesiącach systematycznego umacniania się. W ostatnich dniach obie waluty zachowują się podobnie.

Twarda postawa prezydenta T. R. Erdogana i brak zgody Ankary na wydanie amerykańskiego pastora zapowiada dalszą eskalację napięć między oboma krajami po otwarciu rynków po świątecznym tygodniu w Turcji. Zmienność kursu USDTRY będzie nadal bardzo wysoka. Spodziewamy się ponownego testu szczytów wyprzedaży z okolic 7,00.

Dziś na rynek napłyną kolejne dane pokazujące aktywność gospodarki w lipcu. O 10. GUS przedstawi informację o kształtowaniu się produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Mediana prognoz wskazuje na dwucyfrowy wynik produkcji w ujęciu rok do roku i lekki spadek tempa wzrostu cen producentów. Z bieżących informacji minister finansów T. Czerwińska poinformowała, że dochody budżetowe w tym roku będą o ponad 10 mld zł wyższe od założonych w ustawie, a ich wzrost w 2019 r. wyniesie ok. 5 proc. Rada Ministrów zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu na posiedzeniu we wtorek, 21 sierpnia. „Pola do zwiększenia przestrzeni wydatkowej, którą już obliczyliśmy, nie widzę” – powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. „Ambitnym założeniem” jest, aby deficyt nie przekraczał tego z roku ubiegłego.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót