Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-14

Komentarzy

Lira zyskuje, ale to nie koniec problemów

Pomimo że sytuacja Turcji i tamtejszej waluty rano nieco się poprawia, jest w dalszym ciągu skrajnie niekorzystna i to zapewnie nie koniec kłopotów. Złoty pozostaje względnie odporny na pogorszenie sentymentu do rynków wschodzących. Wczorajszy wieczorny ruch EURPLN do 4,32 i USDPLN do 3,7900 został skorygowany. Sytuacja pozostaje napięta. Implikowana zmienność kursu USDTRY wzrosła na wczorajszej sesji do rekordowego w historii poziomu (1-tyg. do 85 proc.!) zapowiadając dalszą wzmożoną zmienność lity.

Wpływ na to (i rynki ogółem) może mieć także zaplanowana na jutro, 15. sierpnia, kolejna operacja ściągania płynności z rynku w ramach procesu redukowania bilansu FED (12,6 mld USD). Od początku roku okolice takich dni bardzo silnie korelowały z mocnym dolarem. Stąd najbliższe 2-3 sesje, a przynajmniej środowe popołudnie i wieczór, powinny upłynąć pod dyktando jego dalszej aprecjacji oraz spadku apetytu na ryzyko.

Możliwości przeciwstawiania się globalnym trendom przez polską walutę są ograniczone. Fundamentalnie kryzys w Turcji poważniejszych zagrożeń dla Polski nie powoduje. Wśród europejskich banków z największą ekspozycją na tureckie aktywa nie ma takich, które miałyby jednocześnie duży udział w rodzimym sektorze finansowym. Także bezpośrednie relacje handlowe obu krajów są poza pierwszą 10-tką, jeśli chodzi o obroty. Zatem uderzenie w złotego to wyłącznie efekt sentymentu. Nadal uważamy, że II poł. roku upłynie pod dyktando dalszego odrabiania strat przez złotego. W krótkim terminie oczekiwane dalsze osłabienie.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót