Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-08

Komentarzy

Chińskie giełdy w dół, CNY stabilny, nowe cła

Złoty pozostaje mocny. We wtorek próbował wybić się na 2-miesięczne maksima. Zachowuje się lepiej niż, osłabiany przez turecką lirę (-7 proc. do USD od początku sierpnia), koszyk walut emerging markets (EM). Jest mocniejszy od walut regionu (CZK, HUF, RON). W ślad za rynkami bazowymi straciły wczoraj polskie obligacje. Na akcjach lekki wzrosty. Warszawski WIG podobnie jak giełdy na Starym Kontynencie i w USA. Azjatyckie parkiety w środę w okolicy zera, chińskie w dół. Administracja D. Trumpa ogłosiła, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, objęcie 25-proc. cłami kolejne 16 mld USD towarów importowanych z Chin. Wejdą one w życie 23 sierpnia. To drugi pakiet produktów w ramach anonsowanych w maju 50 mld USD do objęcia taryfami.

Chińskie rezerwy walutowe wzrosły w lipcu o blisko 6 mld USD do blisko 3,118 bln USD. Od początku roku spadły o 20 mld USD. W historycznym szczycie Chiny miały prawie 4 bln USD rezerw walutowych, z których ¼ „zużyta” została na obronę waluty w latach 2014-2016. W ubiegłym roku rezerwy zostały częściowo odbudowane. Od początku tego roku ponownie lekko spadają. Niespodziewany wzrost w okresie czerwiec-lipiec może być efektem skupowania walut przez bank centralny w celu intencjonalnego osłabienie lokalnej waluty jako obrona przed amerykańską polityką celną. Wahania rezerw w 2018 r. są jednak symboliczne w porównaniu do zmian z lat ubiegłych. Z kolei nadwyżka handlowa Chin okazała się w lipcu wyraźnie niższa, niż prognozy analityków. W dolarach o blisko 11 mld USD. Eksport wzrósł nieznacznie więcej, zaś import gwałtownie podskoczył, o 27,3 proc. r/r (w USD). Na dane juan reaguje lekkim osłabieniem.

Ważną z punktu widzenia bieżącego kształtowania się notowań chińskiego juana podał wczoraj Ludowy Bank Chin (PBoC). Poinformowano o spotkaniu z przedstawicielami największych banków w celu omówienia sytuacji waluty. PBoC zaapelował o powstrzymanie się od „zachowań stadnych” w kwestii kursu. USDCNH (Hong Kong) spadł w nocy poniżej dołków ustanowionych bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji o wprowadzeniu wymagań kapitałowych w terminowych transakcjach walutowych (6,83). W szerszym horyzoncie para pozostaje w rejonie rocznych maksimów.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót