Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-08-03

Komentarzy

Dolar pokazuje siłę

Nowe roczne rekordy słabości juana (6,89 do USD), ogółem wyraźnie mocniejszy amerykański dolar wraz z zaostrzeniem polityki pieniężnej w Anglii i Czechach spowodowały, że złoty – w ostatnich dniach odporny na pomniejsze wahania nastrojów – nie ustrzegł się przeceny. Tracił wraz z koszykiem walut wschodzących (EM). Perspektywy dla polskiej waluty w krótkim terminie pogorszyły się. Do najniższego poziomu w historii spadła turecka lira (5,09 do dolara).

Bank Anglii (BoE), co zaskakujące przy braku sprzeciwu nawet jednego z dziewięciorga głosujących, podniósł stopy procentowe po raz drugi w tym cyklu, o 25 pkt bazowych. Główna wzrosła do najwyższego poziomu o 2009 r. (0,75 proc.). Prezes BoE, M. Carney zapowiedział, że brytyjska gospodarka potrzebuje łagodnego zacieśnienia polityki pieniężnej, ale podwyżki stóp będą „ograniczone i stopniowe”. Funt, który początkowo zyskał w reakcji na nieoczekiwaną jednomyślność decyzji, po konferencji Carney’a szybko oddał całość zysków kończąc dzień osłabiony do euro, dolara i franka. Do tej ostatniej waluty jest najsłabszy od 5 miesięcy.

Także Narodowy Bank Czech (CNB) w jednomyślnej decyzji podwyższył wszystkie stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Referencyjna wzrosła z 1,0 proc. do 1,25 proc. CNB obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB Czech do 3,2 proc. z 3,9 proc. Projekcja inflacji CPI została podwyższona do 2,1 proc. z 1,8 proc. w III kw. 2019 r. Bank oczekuje w tym roku średnio wyższej stopy Pribor (1,3 proc. vs. 0,9 proc.), a także wyższego kursu EURCZK (25,5 wobec 25,0). J. Runsok stwierdził na konferencji prasowej, że słabsza ostatnio korona przyspieszyła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. W reakcji na te słowa lokalna waluta pogłębiła spadki (25,65 do EUR). Na przestrzeni dnia kurs EURCZK zniósł całość spadków z ostatniego tygodnia. Po decyzji CNB korona zachowywała się słabiej niż złoty. Rusnok spodziewa się, że CZK powróci do trendu aprecjacji pod koniec roku.

Dziś ważna publikacja z USA. Departament Pracy przedstawi dane o zatrudnieniu, bezrobociu i dynamice wynagrodzeń. Prognozy mówią o blisko 200 tys. stworzonych etatów, spadku odsetka osób bez pracy do 3,9 proc. oraz stabilnej dynamice płac. Oczekujemy generalnie słabszego niż oczekiwania wydźwięku danych, co z czasem, wraz z utrwalaniem się podobnych tendencji w danych z amerykańskiej gospodarki, przyniesie w dalszej części roku słabszego dolara. Póki co, wciąż ma on potencjał do dalszego, krótkoterminowego wzmocnienia.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót