Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-27

Komentarzy

EBC nie zmienia tonu. 5 proc. PKB w USA?

Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe bez zmian (refinansowa 0 proc., depozytowa -0,4 proc.), potwierdził zamiar skupowania aktywów w ramach programu QE do końca roku (z obniżoną kwotą 15 mld EUR miesięcznie w IV kw.) oraz zapowiedź stabilnych stóp do lata 2019 r. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Na konferencji prasowej przesz EBC M. Draghi mówił, że aktywność w gospodarce rozwija się zgodnie z projekcjami banku. Niepewność związana z restrykcjami w handlu pogłębia się. Ogółem bieżące dane potwierdzają trwanie dobrej koniunktury w strefie euro oraz silny popyt zewnętrzny napędzający europejski eksport. Ryzyka dla wzrostu PKB pozostają zbilansowane. Inflacja utrzyma się do końca roku w okolicach obecnych poziomów, następnie przyspieszy. EBC nie widzi potrzeby modyfikacji oczekiwanej ewolucji zmian w polityce pieniężnej (forward guidance).

Zgodnie z oczekiwaniami lipcowe posiedzenie EBC nie było istotnym czynnikiem cenotwórczym na rynkach finansowych. Euro zgodnie z założeniem potaniało. Kurs EURUSD oddalił się od górnego ograniczenia 2-miesięcznej konsolidacji w kierunku 1,1650. Spodziewamy się, że notowania zmierzać będą w dół do końca miesiąca. Natomiast w dalszej części kwartału wspólna waluta powinna zyskać na wartości.

Wbrew słabszej postawie euro i ponownemu osłabieniu chińskiego juana oraz koszyka walut EM, złoty przez całą wczorajszą sesję był stabilny. W dalszej części dnia i w nocy lekko stracił na wartości. Potwierdzają się nasze projekcje odbicia podstawowych kursów pod koniec miesiąca. Kurs USDCNY ponownie powyżej newralgicznego poziomu 6,80. To siódmy kolejny tydzień deprecjacji chińskiej waluty – najdłuższy taki epizod od 2015 r. Indeks dolara najwyżej od tygodnia. Podtrzymanie tych tendencji krótkoterminowo pchnie złotego na słabszą stronę.

A dziś dolar ma możliwość otrzymać wsparcie z publikowanych danych o PKB w II kw. Prognoza ekonomistów ustawiona jest wysoko, na poziomie 4,2 proc. w ujęciu anualizowanym (po 2,0 proc. w I kw.). Spora część obserwatorów spodziewa się odczytu bliskiego nawet 5 proc. Pozytywnego zaskoczenie oczekuje doradca ekonomiczny D. Trumpa L. Kudlow, który wypowiedział się wczoraj w tej sprawie. Tymczasem w Europie dynamika PKB zaskakuje in minus. We Francji wzrost wyniósł 1,7 proc. r/r przy prognozie 1,9 proc. O słabości gospodarki z I kw. przekładającej się na całą I poł. roku wspominał na wczorajszej konferencji prasowej M. Draghi. II poł. ma w założeniu przynieść odbicie. Rozdźwięk w danych bieżących między USA a strefą euro jest wciąż bardzo wyraźny.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót