Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-26

Komentarzy

Deeskalacja napięć między USA a UE

Owocne spotkanie w Waszyngtonie. Oddalona zostaje bezpośrednia groźba nałożenia ceł na samochody oraz dalsza eskalacji wojny celnej USA i UE. Wraz z niedawną informacją z Chin o działaniach stymulujących gospodarkę stwarza to przestrzeń do trwalszej, co najmniej kilkutygodniowej poprawy nastrojów na rynkach finansowych.

Podczas rozmów D. Trumpa z J.-C. Junckerem ustalono, że kraje UE zwiększą import amerykańskiej soi i skroplonego gazu ziemnego oraz obniżą taryfy w sektorze przemysłowym. Uzgodniono także, iż USA i UE będą dążyć do pełnego zlikwidowania restrykcji w handlu tymi dobrami. „Będziemy także pracowali nad zmniejszeniem barier i zwiększeniem handlu w zakresie usług, produktów chemicznych, farmaceutycznych, medycznych oraz soi” – oznajmił po rozmowach D. Trump. Prezydent USA poinformował również, że wraz z Junckerem podjęli decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie się zajmowała bieżącymi kwestiami handlu. „Rozpoczniemy negocjacje, rozwiążemy kwestię ceł na aluminium i stal oraz taryf odwetowych” – dodał. USA i UE będą pracowały nad zreformowaniem Światowej Organizacji Handlu (WTO). W reakcji na komunikaty euro wyraźnie zyskało na wartości, a na rynkach zagościł apetyt na ryzyko. Wzrosły ceny akcji na amerykańskich giełdach, co zapowiada także dobrą sesję w Europie. Złoty pozostaje stabilny.

Dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie niesie ze sobą tak ładunku silnego potencjalnego wpływu na notowania euro, jak poprzednie. EBC odkrył karty i w najbliższych miesiącach będzie poruszał się na „autopilocie”. Korekty obranego kursu mogą mieć miejsce jedynie w kwestii szczegółów, głównie oddalania lub przybliżania perspektywy podwyżki stóp procentowych. Chodzi o doprecyzowanie określenia „co najmniej do lata”, jeśli chodzi o utrzymanie stabilnego oprocentowania. Na konferencji prasowej M. Draghi będzie odnosił się najpewniej w większym stopniu do bieżących spraw związanych z wpływem wojny celnej na aktywność czy też oskarżeń o manipulowanie kursem walutowym. A na ile zarzuty D. Trumpa można uznać za słuszne? Odpowiedź przybliża krótka statystyka: wartość aktywów w posiadaniu EBC (skupowanych w ramach QE) to aktualnie prawie 42 proc. w relacji do PKB. Amerykański FED w kulminacyjnym punkcie łagodzenia ilościowego w 2014 r. nie przekroczył poziomu 26 proc. do PKB. Obecna wartość: 21,5 proc.

Największe od 4 miesięcy, jednodniowe umocnienie chińskiego juana do dolara oraz ogólna poprawa nastrojów na rynkach po spotkaniu Trump-Juncker pozwoliły na utrzymanie zysków wypracowanych przez złotego. Nie poprawił on jednak znacząco swojej pozycji, pomimo generalnie dobrej postawy koszyka EM. Złoty jest w lipcu 5. najbardziej zyskującą walutą rynków wschodzących. Potencjał dalszej aprecjacji w bardzo krótkim terminie oceniamy jako niski. Spodziewamy się, że końcówka miesiąca upłynie pod dyktando sprzedających polską walutę. Ostatniego dnia lipca FED w jednorazowej operacji ściągnie z rynku 24 mld USD – największy jak dotąd krok w ramach działań ograniczających sumę bilansową (odwrotne QE). Poprzednie (mniejsze co do skali) tego typu operacje prowadzone od października najczęściej oznaczały krótkoterminowe umocnienie dolara i ogóle pogorszenie nastrojów na rynkach. Zakładamy, że lipcowa wpisze się w tę statystykę. Bieżące ceny walut, w szczególności dolara, stwarzają dogodną okazję do bieżących zakupów.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót