Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-16

Komentarzy

Trump z Putinem, UE z Chinami

Azjatyckie giełdy zamykają się na lekkich minusach w reakcji na najnowsze publikacje makroekonomiczne z Chin i na kilka godzina przed spotkaniem prezydentów USA i Chin w Helsinkach. Lekko w dół ponownie ropa naftowa. Inwestorzy spekulują, że D. Trump może zdecydować się na uruchomienie rezerw surowca, by obniżyć rosnące ceny na stacjach benzynowych. Na rynku walutowym mocne wzrosty euro od piątkowego popołudnia. W Pekinie odbywa się dziś szczyt UE-Chiny, gdzie dyskutowana będzie wspólna odpowiedź na amerykańską politykę protekcjonistyczną oraz próba ratowania porozumienia z Iranem.

Dane z Chin podtrzymały słabość juana i jest to wciąż jeden z kluczowych czynników ryzyka dla złotego i ogółem nastrojów na rynkach finansowych. USDCNY utrzymuje się w rejonie najwyższego poziomu od roku. Dynamika PKB w II kw. okazała się zgodna z oczekiwaniami (6,7 proc. r/r). Na najwolniejszy od 2016 r. wynik wpłynęło ograniczenie inwestycji infrastrukturalnych – efekt polityki redukowania zadłużenia. Tempo wzrostu utrzymuje się wciąż powyżej założonego na cały rok poziomu 6,5 proc. i wszystko wskazuje na to, że nawet pomimo efektów wojny celnej z USA ten plan zostanie zrealizowany. Trudniej realizować założenia dotyczące tempa rozwoju będzie w kolejnych latach. Końcówka dekady w skali całego świata jawi się gospodarczo jako pełna wyzwań.

Rozpoczęty tydzień obfituje w publikacje i wydarzenia, które mogą potencjalnie mieć istotny wpływ na notowaniach cen aktywów. Ujawnionych zostanie kilka bieżących odczytów z gospodarek USA (dziś sprzedaż detaliczna), strefy euro, a także Polski (bilans obrotów bieżących). We wtorek i środę półroczne sprawozdanie przed Kongresem przedstawi prezes Rezerwy Federalnej J. Powell. Podtrzymanie dotychczasowej, jastrzębiej retoryki powinno powstrzymać próby osłabienia dolara. Gdyby jednak okazało się, że szef FED dostrzega elementy, które nakazywałyby ostrożność w procesie zacieśniania polityki pieniężnej (my zakładamy, że takowe ujawnią się w dalszej części roku i FED odpuści podwyżkę w grudniu), amerykańska waluta oddali się od testowanej w piątek linii rocznych maksimów na podstawowym indeksie (EURUSD skieruje ponownie na 1,18).

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót