Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-11

Komentarzy

Kolejna odsłona wojny celnej

Ostrożny optymizm uwidoczniony w ostatnich tygodniach w subiektywnych ocenach koniunktury wśród niemieckich przedsiębiorców (indeksy PMI, KE), poparty wyższymi zamówieniami i produkcją przemysłową, nie znalazły odzwierciedlenia w opiniach analityków i inwestorów. Indeks oczekiwań ekonomicznych instytutu ZEW dla Niemiec spadł w lipcu do najniższego poziomu od blisko 8 lat (-24,7 pkt). Spodziewano się tylko lekkiego pogorszenia. Spadły również oceny sytuacji bieżącej. Są one najgorsze od grudnia 2016 r.

Euro nie otrzymało zatem wsparcia w postaci kolejnych, lepszych niż się spodziewano danych (łagodnie straciło do dolara). Nie wpłynęło to jednak istotnie na gorszą postawę złotego. Krótkoterminowo sentyment pozostaje sprzyjający dla rodzimej waluty i koszyka EM (także odbił). Nadal słabo zachowuje się natomiast chiński juan, co może zwiększać podejrzenia, że władze w Pekinie wykorzystują kurs do ochrony przed amerykańskimi cłami.

Osłabienie renminbi, jeśli się przedłuży, to jeden z tych czynników, które będą oddziaływać negatywnie na złotego. Kurs USDCNY powrócił właśnie w rejon maksimów w ubiegłego tygodnia, tuż poniżej poziomu 6,70. To reakcja na ogłoszenie przez administrację D. Trumpa listy produktów o wartości 200 mld USD, które objęte zostaną dodatkowymi cłami, jeśli Pekin nie zrezygnuje z taryf wprowadzonych w odwecie za poprzednie (34 mld USD, zaczęły obowiązywać 6 lipca). Chiński minister handlu określił ten krok jako „całkowicie nieakceptowany”. Zapowiedział szybką odpowiedź. Decyzja D. Trumpa wywołała silne spadki na giełdzie w Szanghaju (-1,9 proc.). Amerykańskie 10-proc. cła mogą zacząć obowiązywać po konsultacjach już z końcem sierpnia. Gdyby weszły w życie, łącznie dodatkowe taryfy obejmą niemal połowę całego importu USA z Chin. „Zamiast odnieść się do naszych uzasadnionych obaw (dotyczących nieuczciwych praktyk, otwarcia rynku i zaangażowania w czysto rynkowy obrót handlowy) Chiny zaczęły brać odwet. Nie ma uzasadnienia dla takich działań” – stwierdził w komunikacie R. Lighthizer, przedstawiciel USA ds. handlu.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót