Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-04

Komentarzy

Droga ropa, tańszy USD, uspokojenie na rynkach EM

W przeddzień Święta Niepodległości w USA cena ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) poprawiła 3,5-letnie maksima przekraczając cenę 75 dol. za baryłkę. Surowiec z Morza Północnego już wcześniej testował barierę 80 dol., a obecnie znajduje się jedynie ok. 2 dol. niżej. Wzrost notowań najważniejszego surowca energetycznego zwiększa niepokój o kondycję finansową kluczowych importerów, jej wpływ na inflację, poziom stóp procentowych w USA, zachowanie dolara i wypłacalność zadłużonych w walutach obcych gospodarek wschodzących.

Złoty pozostaje przy rocznych dołków licząc w relacji do 4 głównych walut (w równych proporcjach), 1,5-rocznych minimów do euro oraz w rejonie „luki bessy” – wyrwy na wykresie powstałej po zwycięstwie w I turze wyborów we Francji E. Macrona (kwiecień 2017 r.) – na wykresie do euro i dolara. Na USDPLN odpowiadało to cenie 3,94.

Polska waluta w niewielkim stopniu zareagowała wczoraj na odbicie chińskiego juana, który wzmocnił się po komentarzach przedstawicieli banku centralnego zapewniających o nieużywaniu kursu walutowego jako środka w obronie przeciwko prowadzonemu konfliktowi handlowemu. Nie zdołał odrobić strat z poniedziałku, choć zrobił to juan, a i na koszyku walut EM spadki z początku tygodnia zostały całkowicie zniesione.

Dzisiejsza sesja zapowiada się spokojnie. Spodziewamy się, że upłynie jednak pod dyktando łagodnego umocnienia złotego. W ciągu dnia na rynek napłyną jedynie dane o kondycji sektora usługowego w strefie euro. Sytuacja w tej części gospodarki regionu jest dużo lepsza, niż w tracącym od początku roku impet przemyśle. Z uwagi na opublikowane wcześniej wstępne odczyty, nie należy oczekiwać, że dane wpłyną istotnie na notowania euro, które powinno lekko zyskać do dolara.

3,75. CHFPLN wciąż poniżej arcyważnego obszaru 3,80/81, spadnie pod 3,79. Złoty powinien krótkoterminowo odzyskać część strat. Pozytywnie na złotego wpływać będzie coraz wyraźniejsze odbicie chińskiego juana.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót