Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-07-03

Komentarzy

Próba odbicia po silnej przecenie

Złoty rozpoczął tydzień od nasilenia przeceny z końca czerwca na fali odwrotu od ryzyka, umocnienia dolara i ogólnej słabości emerging markets (EM). Indeks walut EM banku JP Morgan spadł na nowe 16-miesięczne dołki. Historyczne minima kursu do euro ustanowiły m.in. argentyńskie peso i węgierski forint. Złoty przełamał kilka istotnych poziomów sygnalnych. Indeks do 4 najważniejszych walut poprawił majowe dołki i jest najniższej od roku. Kurs w równej proporcji do euro i dolara osiągnął wartość luki bessy, którą wygenerował pod koniec kwietnia ubiegłego roku (4,10). Odpowiadało to wówczas cenie 3,94 na USDPLN i 4,26 na EURPLN (przy 1,08 na EURUSD). Teraz, w relacji do euro kurs jest 3,5 proc. wyżej. Z kolei kurs CHFPLN testuje obszar 3,80-3,81 – rejony, które nie pozwalały na głębsze umocnienie złotego przez 2,5 roku po uwolnieniu kursu 1,20 EURCHF. Po ostatecznym przełamaniu tej bariery w lipcu ub. r. kurs kontynuował natomiast spadki przez kolejne 9 miesięcy i ani raz przez ten czas nie znalazł się wyżej. Powrót ponad ten ważny techniczne opór, wskaże na dalsze osłabienie złotego.

Przecena złotego postępuje pomimo lepszej niż przed ponad rokiem postawy wspólnej waluty. Euro odbiło w reakcji na zażegnanie bezpośredniego ryzyka rozpadu koalicji w Niemczech po tym, jak kanclerz A. Merkel i minister spraw wewnętrznych H. Seehofer zgodzili się na opracowanie wspólnego planu ograniczenia migracji. Niepewność na rynkach podtrzymuje ostre stanowisko USA w kwestii handlu (wprowadzenie ceł na samochody to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz). D. Trump zagroził w poniedziałek podjęciem działań przeciwko Światowej Organizacji Handlu (WTO). „Nie planujemy teraz niczego, ale jeśli nie będą nas nieodpowiednio traktować, coś zrobimy” – powiedział. Pojawiają się informacje, że prezydent USA w dyskusjach z doradcami poddaje w wątpliwość zasadność uczestnictwa Ameryki w Organizacji. Sekretarz Handlu W. Ross mówi otwarcie o potrzebie zreformowania WTO.

Chiński juan chwilowo hamuje gwałtowną wyprzedaż (kurs USDCNY osiągnął poziom 6,72 – najwyższy od sierpnia) po komentarzach prezesa Ludowego Banku Chin Yi Ganga, że waluta będzie utrzymywana na stabilnym poziomie równowagi. Yi zaznaczył, że słabość juana wynika z siły amerykańskiego dolara i utrzymujących się niepewności. Zapewnił o utrzymaniu obecnego reżimu kursu walutowego z rosnącą rolą czynników rynkowych w kształtowaniu jego ceny.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót