Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-06-28

Komentarzy

Silny dolar i droga ropa uderzają w EM

Potwierdziły się wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia, że D. Trump przychyli się do stanowiska zwolenników łagodniejszej linii w konflikcie handlowym z Chinami. Nie powstanie nowy, ostrzejszy reżim weryfikacji chińskich inwestycji w amerykańskie firmy wysokich technologii, a ochrona narodowego interesu będzie nadal w gestii komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych. Poszerzony ma być jedynie zakres firm, które podlegać będą weryfikacji. Zaniechanie otwarcia nowego frontu w konflikcie z Pekinem nie poprawiło jednak nastrojów na rynkach.Zwiększa się natomiast prawdopodobieństwo (graniczące dziś z pewnością), że jeszcze przed 6 lipca, czyli pierwszym dniem obowiązywania taryf na towary sprowadzane z Chin o wartości 34 mld USD, uwaga przeniesie się na Atlantyk. Spodziewane jest ogłoszenie 20-proc. ceł na samochody produkowane w Unii Europejskiej. Byłby to poważny cios w europejski, a także polski przemysł. Bruksela może na ten krok odpowiedzieć opodatkowaniem amerykańskich gigantów usług internetowych (FANG).

Słabość walut gospodarek, obok obaw związanych cłami, napędza ponownie silny wzrost cen ropy naftowej. W niecały tydzień notowania wróciły do poziomu 3,5-letnich maksimów. To efekt nacisków na wstrzymanie importu surowca z Iranu oraz danych o niskich zapasach w Stanach Zjednoczonych. Zwyżki, jak się okazuje odosobnione w grupie towarów (większość traci), zwiększają koszty funkcjonowania firm, nasilają obawy o inflację, a co za tym idzie wyższe tempo podwyżek stóp procentowych FED. Negatywne czynniki wpływające na zachowanie aktywów EM namnażają się, co nie pozwala na poprawę pozycji nawet relatywnie mocnych fundamentalnie walut, jak złoty.

W raczej niespodziewanej już w tym miesiącu decyzji, Czeski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 1,0 proc. To już 4 podwyżka na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Większość analityków spodziewała się pozostawienia stóp bez zmian i ich wzrostu w dalszej części roku. Decyzja zapadła jednak jednogłośnie. W komunikacie napisano, że uzasadnieniem dla szybszej podwyżki jest zagrożenie prognozy inflacji i kursu korony. Czerwcowy ruch jest odpowiednią reakcją na te zagrożenia. Terminy kolejnych zmian stóp są trudne do przewidzenia – powiedział na konferencji prasowej prezes J. Rusnok. Reakcją rynku było chwilowe, łagodne umocnienie korony, która jednak z czasem powróciła do wycen sprzed posiedzenia. Do końca dnia pozostała nieznacznie mocniejsza niż jej odpowiedniki z koszyka EM.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót