Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-06-22

Komentarzy

Spodziewana poprawa nastrojów

Testem linii maksimów z końca maja na parach EURPLN i USDPLN bez ich przełamania złoty potwierdził, naszym zdaniem, gotowość do poprawy swojej pozycji względem kluczowych walut. Prognozujemy, że zakończył 2-miesięczną falę słabości. Podobna w wydźwięku na kolejne dni sytuacja miała miejsce na eurodolarze (wyrównanie dołków 1,1510 i odbicie) i na indeksie waluty USA. Doszło tam do nieudanej próby przebicia się powyżej maksimów z jesieni 2017 r. – 95,00.

Rynek miał czas na dostosowanie się do zmiennych, które zaistniały na przestrzeni ostatnich kilku tygodni (posiedzenia FED, EBC, SNB i BoE, konflikty handlowe). Będą one miały znaczenie dla realnych procesów gospodarczych w dłuższym okresie, natomiast w horyzoncie liczonym w tygodniach powinno dojść do zmiany nastawienia na mniej negatywny dla ryzyka. Gdyby tak właśnie potoczyły się wydarzenia na rynkach, dojdzie do trwalszego odreagowania słabości euro oraz odbicia walut emerging markets. Do defensywy przejdzie amerykański dolar. Choć bezwzględnie nie można uznać, że jest to pewny scenariusz, taką tezę wspiera zahamowanie wzrostów cen ropy naftowej (z oczekiwanym dalszym osłabieniem w III kw. – w weekend decyzja OPEC o wzroście produkcji), a także przyznanie Argentynie 50-miliardowej pożyczki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ślad za tym MSCI ponowne uznał Buenos Aires, obok Arabii Saudyjskiej, za rynek wschodzący.

W światowej gospodarce póki co bez zmian. W USA trwa końcowa (?) faza drugiego najdłuższego w historii cyklicznego ożywienia. Słabość w strefie euro wydaje się przejściowa, zaś Chiny skutecznie podtrzymują aktywność na założonym przez władze poziomie. Sygnały wyczerpywania się pozytywnych zjawisk są coraz bardziej dostrzegalne, ale nie wskazują na bezpośrednie (w tym roku) zagrożenie kontynuowania dobrej koniunktury. W Polsce gospodarka weszła w fazę ekspansji. Dynamika PKB utrzymała się w I poł. roku na poziomie ok. 5 proc., a w II poł. roku pozostanie wyraźnie powyżej tempa potencjalnego. Jako zdecydowanie mniej optymistyczne rysują się natomiast lata 2019-2020.

W USA pojawiają się informacje, że część przedstawicieli Białego Domu dąży do restartu rozmów z Chińczykami w celu uniknięcia wojny handlowej jeszcze zanim zacznie obowiązywać pierwszy pakiet ceł na tamtejsze towary (34 mld USD). Daje to podstawy do poprawy nastrojów i zmiany silnie pozytywnego nastawienia do dolara.

Dziś ważne w kontekście oceny sytuacji ekonomicznej w Europie wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec i Francji, a także szacunek dla całej strefy euro.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót