Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-06-21

Komentarzy

Dalszy odwrót od ryzyka

Dalsza wyprzedaż chińskiego juana na fali odwrotu niepokojów o dalsze losy wojny handlowej USA i Chin zapowiada słaba sesję na emerging markets (EM). Kurs USDCNY wzrósł powyżej poziomu 6,5, co oznacza, że chińska waluta niemal całkowicie wymazała tegoroczne zyski. W ślad za juanem tracą inne waluty EM. Złoty zbliża się właśnie do dołków z poprzedniej fali wyprzedaży. Na indeksie i w relacji do każdej z 4 głównych walut jest wciąż mocniejszy, ale tak silna przecena CNY spotka się na pewno z reakcją i na polskiej walucie. Dolar zyskuje także globalnie. Indeks DXY przełamał maksima z jesieni i jest na najwyższym poziomie od lipca. Trwa odwrót od ryzyka.

Na konferencji w portugalskiej Sintrze prezesi największych banków centralnych świata przedstawiali optymistyczną wizję wzrostu gospodarki i potwierdzili swoje linie polityki pieniężnej. J. Powell wyraził przekonanie o konieczności dalszych, stopniowych podwyżek stóp w USA. Jak stwierdził, taka ocena znajduje szeroki konsens w gronie FED. Zdaniem Powella polityka pieniężna w USA jest wciąż akomodacyjna. Stopy mogą być teraz ok. 100 pkt bazowych poniżej poziomu neutralnego. Inflacja powróciła do celu 2 proc., jednak, jak zaznaczył, to czy utrzyma się blisko celu pozostaje otwartą kwestią. Amerykańska gospodarka rozwija się prężnie, a rozluźnienie polityki fiskalnej będzie miało przełożenie na popyt przez kolejne kilka lat. Ostrzegł, że ceny niektórych aktywów finansowych są wysokie, choć nie widać „przelewarowania”. Przypomniał, iż w przeszłości zbyt duży optymizm co do losów gospodarki doprowadził do przesadnego zadłużania. M. Draghi jest natomiast przekonany, że inflacja w strefie euro zmierza stabilne do celu EBC. Prezes Banku Japonii H. Kuroda ocenił, że dla osiągnięcia 2-proc. CPI konieczny jest obecnie wzrost płac co najmniej o 3 proc.

Bruksela potwierdziła, że środki odwetowe za amerykańskie cła na stal i aluminium zaczną obowiązywać od piątku, a dotyczyć będą produktów o łącznej wartości ok. 2,8 mld USD. 25-proc. taryfami objęte będą m.in. sok pomarańczowy, jachty i bourbon. Unia pozywa także USA do WTO. Jeśli reakcja D. Trumpa na retorsje będzie podobna, jak w przypadku Chin, za chwilę ogłosi on wprowadzenie 25-proc. ceł na import samochodów. Byłby to ogromny cios dla europejskiej gospodarki, a także polskiego przemysłu, co znajdzie przełożenie na ceny aktywów na rynkach finansowych. Z drugiej strony, do pewnego stopnia inwestorzy uwzględnili w bieżących cenach ostre stanowisko USA w kwestii handlu i eskalację napięć.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót