Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-06-19

Komentarzy

Potężne uderzenie Trumpa w Chiny

Przez giełdy w Azji przetoczyła się fala spadków cen akcji, a na rynkach panują nastroje silnej awersji do ryzyka po tym, jak prezydent D. Trump zlecił opracowanie planu nałożenia ceł na towary o wartości 200 mld USD. Ich wprowadzenie w życie ma nastąpić, jeśli Pekin nie porzuci planu odwetu za taryfy ogłoszone w piątek (50 mld USD). Chiński minister handlu zapowiedział, że Pekin będzie musiał podjąć adekwatne środki retorsyjne, jeśli „USA będą cierpieć z powodu utraty racjonalności”. W rezultacie wejścia na wojenną ścieżkę handlową USA i Chin juan osłabił się do dolara do najniższego poziomu od 5 miesięcy (6,46). Kurs USDCNY znalazł się powyżej 200-sesyjnej średniej po raz pierwszy od roku. Waluta USA pozostaje na indeksie najmocniejsza od blisko 2 lat.

Chiny z racji znacznie niższego wolumenu importu ze Stanów Zjednoczonych mają ograniczone możliwości kontynuowania sporu na zasadzie proporcjonalnego odwetu za nałożone cła. Waszyngton ma w tym względzie znacznie większy lewar. Tym bardziej, że z dużej części importowanych produktów Chińczycy albo nie mogą łatwo zrezygnować (np. zboża), albo nie są w stanie w odpowiednim czasie, jakości i ilości sprowadzić z innych źródeł (np. samoloty). Jednocześnie dalsze osłabienie waluty – i przy dodatkowo rosnących stopach procentowych FED – znacząco zwiększa koszty obsługi bardzo mocno zadłużonych chińskich przedsiębiorstw.

Deprecjacja juana to zła wiadomość dla aktywów i walut rynków wschodzących (EM). Złoty wykazuje wysoką dodatnią korelację z ruchami CNY. Krótkoterminowo, od końca maja jest mocniejszy niż przeciętnie waluty EM. Część z nich na przestrzeni ostatnich tygodni ratowana była przez banki centralne podwyżkami stóp procentowych (lub ich zapowiedzią). Dziś bardziej restrykcyjne podejście do polityki pieniężnej spodziewane jest po posiedzeniu Banku Węgier. Wczoraj stracił w ślad za globalnymi zmianami.

Wczoraj do zachowania złotego odniosła się minister finansów T. Czerwińska. W jej ocenie, choć w perspektywie długoterminowej słabość złotego może być powodem do niepokoju, w krótkim terminie nie widzi powodów do obaw. Złoty jest obecnie najsłabszy do euro od 2 tygodni. Kurs EURPLN przełamał lokalny opór na 4,29 i obrał kierunek na 4,32. Obszar między 4,32 a 4,34 stanowi ważny punkt decydujący o obrazie rynku i możliwości osiągania kolejnych wyższych cen. Na razie nie widzimy na rynku sygnałów, które wskazywałyby na wyjście w wyższe partie. USDPLN zmierza natomiast w kierunku 3,72. W obszarze 3,72-3,75 spodziewamy się pojawienia większych zleceń sprzedaży dolarów.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót