Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-06-05

Komentarzy

Powrót apetytu na ryzyko

Doniesienia wskazujące na poprawę amerykańsko-chińskich relacji handlowych, które pojawiały się w maju szybko ustąpiły miejsca informacjom niewykluczającym pełnowymiarowej wojny handlowej. W jednym z serii tweetów z poniedziałku prezydent D. Trump uznał za nieakceptowane, że Pekin nakłada 16-proc. cło na ziarno soi sprowadzane z USA. Zaostrzenie sporów handlowych to w dłuższej perspektywie informacja pozytywna dla dolara (mniej amerykańskiego importu to mniej dolarów poza USA i na rynkach), a więc niekorzystna dla walut emerging markets (EM). W kwestii przyszłości relacji handlowych dwóch największych gospodarek świata ważna będzie decyzja D. Trumpa (i odpowiedź Chin) w sprawie szczegółowych produktów sprowadzanych z Państwa Środka, które potencjalnie zostaną objęte cłami (wg zapowiedzi wartych 50 mld dol. rocznie). Ma ona zostać ogłoszona 15 czerwca, co wraz z zaplanowanymi na 13. i 14. posiedzeniami Fed i EBC czyni koniec przyszłego tygodnia kluczowym okresem dla rynków finansowych.

Perspektywy europejskiej gospodarki prezentują się coraz gorzej. Indeks nastrojów niemieckiego instytutu Sentix dla krajów strefy euro spadł w czerwcu do najniższego poziomu od października 2016 r. Czerwcowe wskazania subindeksu oczekiwań na nadchodzące pół roku odpowiadają wartością wskaźnika PMI dla przemysłu poniżej 50 pkt, czyli oddzielającego poprawę od pogorszenia sytuacji w sektorze. Dziś publikacje finalnych odczytów indeksów PMI dla usług. W przypadku USA bliźniaczego wskaźnika menadżerów logistyki ISM.

Póki co jednak rynki pozostają w fazie odreagowania po fali awersji do ryzyka z ubiegłego miesiąca. Spready rentowności obligacji ryzykownych krajów strefy euro do Niemiec mocno spadają. Trwa odbicie w notowaniach walut EM. Od szczytu wyprzedaży w ubiegły wtorek złoty jest najmocniejszy na świecie. W górę rynki akcji na świecie. Nasdaq blisko rekordów wszech czasów. Do połowy przyszłego tygodnia spodziewamy się podtrzymania tendencji wzmożonego apetytu na ryzyko. W II poł. czerwca zmienność na rynkach najpewniej ponownie się nasili.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót