Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-05-29

Komentarzy

Wysychanie płynności i dalszy odwrót od ryzyka

Pod nieobecność Londynu i Nowego Jorku (święto) europejscy gracze bardzo nerwowo zareagowali na weto gabinetu premiera G. Conte przez prezydenta Włoch S. Mattarella oraz niemal pewny scenariusz nowych wyborów parlamentarnych (odbędą się najpewniej po wakacjach). Rynek obawia się, że kryzys polityczny tylko wzmocni zwycięzców z marca, czyli Ligę Północną i Ruch 5 Gwiazd – obie partie spoza establishmentu politycznego. Spread włoskich obligacji do niemieckich Bundów wzrósł do najwyższego poziomu od ponad 4 lat. Rentowności 10-latek zbliżają się do poziomu 2,8 proc. (tylko ok. 40 niżej od polskich), 2-latek są najwyżej od początku 2014 r. (1,20 proc., polskie 1,57 proc.). Na walucie, początkowe odbicie euro po informacji, że nie powstanie rząd z przeciwnikiem wspólnej waluty jako ministrem gospodarki, okazało się nietrwałe. Kurs EURUSD w kilka godzin powrócił w rejon zamknięcia z piątku, a wieczorem otarł o poziom 1,16.

Waluty emergin markets (EM) ponownie w odwrocie. Przy stabilnym EURPLN, USDPLN powrócił ponad poziom 3,70. Pałeczkę lidera spadków po tureckiej lirze przejął brazylijski real. W Turcji bank centralny dokonał uproszczeń w polityce pieniężnej (ustalił stopę tygodniowych pożyczek jako referencyjną), co wsparło notowania lokalnej waluty. W Brazylii zaostrza się strajk pracowników logistyki, co wstrzymuje załadunek towarów w portach.

Sytuacja złotego wciąż nie wygląda najlepiej. I to pomimo, że polskim obligacjom bliżej do niemieckich, niż włoskich czy hiszpańskich. Pod koniec tygodnia bardzo prawdopodobne jest powtórzenie sytuacji z początku miesiąca (święto w Polsce bez święta na świecie), kiedy przy obniżonej płynności doszło do silnej przeceny rodzimej waluty. 31 maja będzie miało miejsce rozliczenie dużych kwot z tytułu obligacji skarbowych posiadanych przez Rezerwę Federalną (prowadzi odwrotne QE). Oznacza to istotne obniżenie płynności na rynkach finansowych. Cztery poprzednie tego rodzaju wydarzenia w tym roku zbiegały się z wyraźnym osłabieniem apetytu na ryzyko; umocnieniem dolara, spadkami cen akcji na giełdach i wyprzedażą waluty EM. Spodziewamy się, że ten schemat się powtórzy. Ewentualnego terminu trwalszego odreagowania postawy odwrotu od ryzyka (risk-off) upatrujemy w połowie czerwca, kiedy znane już będą efekty posiedzeń dwóch kluczowych banków centralnych.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót