Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-05-25

Komentarzy

Dalszy odwrót od ryzyka

Po obfitującej w wydarzenia środzie czwartek na rynkach finansowych upłynął względnie spokojnie. Prezydent D. Trump odwołał planowane na czerwiec spotkanie z przywódcą Korei Płn. Kim Jong Unem, co nie mogło spodobać się rynkom. Napięcia geopolityczne nadal ciążą na nastrojach, a spadająca ilość gotówki dostarczanej przez banki centralne obniża płynność i możliwości inwestowania na bardziej ryzykownych rynkach.

Trwa kryzys w Turcji. Wyprzedaż liry została wznowiona po chwilowym wyhamowaniu wywołanym podwyżką stóp procentowych banku centralnego o 3 pkt proc. Kurs USDTRY powrócił w rejon 4,80, czyli tylko ok. 2 proc. poniżej szczytów z gwałtownej wyprzedaży w środę (4,9250). Złoty nadal słabo. Umacniają się rodzime obligacje (z długiego końca krzywej), co daje nadzieję, że 5-tygodniowa fala deprecjacji polskiej waluty zostanie zatrzymana w rejonie jesiennych dołków cenowych (poziom 4,00 na indeksie łącznie do EUR i USD). Niewielkie spadki pojawiły się na ropie naftowej. Odbiło złoto. Nadal mocny frank szwajcarski.

W sprawozdaniu z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które odbyło się w dniach 25-26 kwietnia pojawiło się wiele odniesień do handlu. W ocenie banku ryzyka ze strony czynników o charakterze globalnym, w szczególności protekcjonizm w wymianie, zwiększają niepewność co do perspektyw gospodarki strefy euro. Napięcia handlowe mogą potencjalnie wpłynąć na wzrost zmienności kursu walutowego oraz aktywów na rynkach finansowych. Nie można wykluczyć dalszego wyhamowania popytu – ocenia EBC. Bank będzie uważnie przyglądać się napływającym danym z gospodarki, by lepiej zrozumieć źródła ostatniego spowolnienia wzrostu gospodarczego. EBC zapowiedział przegląd perspektyw zachowania inflacji w średnim terminie na nadchodzącym posiedzeniu 13 czerwca. Przedstawi wówczas także najnowsze projekcje makroekonomiczne. Nadchodzące posiedzenia banków centralnych urastają do rangi jednych z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót