Blog DomWaluty.pl

Szkic walutowy 2018-05-21

Komentarzy

Nasilenie ucieczki od EM

Kryzys na rynkach wschodzących (EM) nabiera rozpędu. Początek tygodnia przynosi dalszą wyprzedaż walut EM. Dochodzi jedynie do zmian w liderowaniu peletonem słabości. W parabolę wzrostów wszedł kurs USDBRL (brazylijski real). Okolice historycznych minimów wciąż na USDTRY (turecka lira) oraz USDARS (argentyńskie peso). Najwyższy poziom od marca 2016 r. osiągnął w piątek kurs USDMXN (meksykańskie peso). Złoty w środku stawki. Razem z węgierskim forintem jest od początku II kw. i w maju 7. najsłabszą walutą EM.

Nadal ciążą wysokie notowania ropy naftowej. Z jednej strony – w bliższej perspektywie – wzmacniają scenariusz zaostrzenia linii zmian w polityce pieniężnej FED (obecnie rynek w większym stopniu uwzględnia opcję 4 niż 3 podwyżek stóp w tym roku), z drugiej – bardziej odległym horyzoncie – recesji w Stanach Zjednoczonych (historyczne zależności). Pamiętać jednak należy o ogromnych możliwościach wzrostu produkcji surowca w USA (łupki), co rynek wcześniej czy później powinien zacząć brać pod uwagę, nawet pomimo obaw o podaż z Iranu. Maj to także okres sezonowego szczytu cen ropy naftowej, co daje nadzieję na względnie szybkie odreagowanie. Wzrosty będą natomiast kontynuowane, jeśli mamy do czynienia z końcem fazy wysokiego apetytu na ryzyko. Oznaczało to będzie wówczas bardzo bliski moment silnego załamania cen akcji.

Coraz bliżej rządu we Włoszech. Przedstawiciele Ligi Północnej i Ruchu 5 Gwiazd przedstawili program koalicyjny, choć nie porozumieli się w kwestii obsadzenia stanowiska premiera. W umowie wspólnego rządu nie znalazł się, jak donosiła gazeta Huffington Post Italia, postulat o umorzeniu 250 mld EUR długu od Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Nie ma też odniesienia do referendum w sprawie opuszczenia strefy euro, ani planu wyłączenia obligacji zakupionych przez EBC w ramach programu QE przy wyliczaniu wskaźnika zadłużenia do PKB. Program zakłada przegląd unijnych zasad fiskalnych czy dążenie do zniesienia sankcji na Rosję, a wewnętrznie obietnicę obniżenia podatków dla osób fizycznych i firm do 15% i 20%, „dochód obywatelski” na poziomie 780 EUR na miesiąc  (finansowany częściowo ze środków unijnych) oraz zamiar wyłączenia niektórych wydatków inwestycyjnych z kosztów budżetu. Politycy życzyliby sobie również otwarcie na nowo narodowego przewoźnika lotniczego Alitalii. Rynki chłodno przyjęły opublikowanie najważniejszych postulatów. Rentowności włoskich 10-letnich obligacji wzrosły do najwyższego poziomu od października (2,2 proc.) i są 20 punktów od 3,5-letnich szczytów. 2-latki powróciły ponad poziom 0 proc. Giełda w Mediolanie zanotowała miesięczne dołki. Euro zakończyło tydzień na dołkach 2018 r.

Kategoria: Szkic walutowy

Komentarze

Powrót